3. Триумф в Каварна: След три години опити Калиакра влезе в „А” група през парадния вход

Отборът на Цонко Цонев стигна до ценното равенство с Миньор (Равенство), което го класира в елита

След като през 2008 г. игра бараж срещу Миньор (Пк), но го загуби, а миналата година завърши на третото място крайното класиране, този път Калиакра влезе в елита през парадния вход – като първенец на Източната „Б” група. В мач от последния кръг отборът от Каварна се нуждаеше само от равенството и го постигна – 0:0 при домакинството на Миньор (Раднево). Каляри, както феновете на морския клуб го наричат, обаче разочарова с представянето на собствения си стадион, изпълнен с 3500 въодушевени привърженици. Все пак Калиакра си осигури промоцията, постигайки актив 57 точки. Толкова има и Несебър, но по-добрите показатели в директните двубои на Каварна класират тима на кмета Цонко Цонев за първи път в „А” група, а отборът на Георги Василев ще играе бараж с Академик (Сф).

Кофе Бабоне и Влади Въргала забавляваха 3500-те зрители на стадиона в Каварна преди първия съдийски сигнал.

В началото на срещата Миньор (Раднево) се опита да изненада домакините, налагайки първоначален натиск. Той обаче не доведе до нищо. Двата отбора продължиха в спокойно темпо. Напрежението сякаш бе наляло олово в краката на домакините, които не трябваше да губят срещата, за да си осигурят участие в „А” група.

Чак в 29-ата минута Калиакра успя да създаде първата опасност в двубоя. След центриране на Георги Кючуков Антон Димитров се размина с топката и тя не влезе във вратата на Миньор (Раднево).

Преди почивката гостите започнаха да лежат по терена, с което бавеха играта. В 43-ата минута един от най-активните в състава на Калиакра Иван Петков бе дръпнат за фланелката в наказателното поле, но главният рефер Дончев не посочи бялата точка и двата отбора се оттеглиха в съблекалните при 0:0.

През второто полувреме Калиакра наложи натиск, а гостите продължиха да лежат по игрището, което допълнително изнервяше и без друго неконцентрираните домакини. Те играеха най-слабия си мач през пролетта и можеше да бъдат наказани за слабия характер, който демонстрираха. Все пак футболистът на Каварна Георги Станчев отправи мощен шут в 68-ата минута, който обаче не намери целта.

До края домакините създадоха няколко добри положения – чрез Георги Станчев, Четин Садула, Гриша Иванов и Иван Петков, които обаче не успяха да реализират.

Така Калиакра записа нулево равенство с Миньор (Рд) и завърши сезона като първенец на Източната „Б” група – с 57 точки. Отборът от Раднево остава във втора дивизия, въпреки незавидното си 13-о място и 30-те си точки.

Станислав Генчев: Левски не заслужаваше да загуби от Ботев (ВИДЕО)