2. - Германия
  3. Нюрнберг разби българския Енерги с 3:0 в първия за последните 18 години бараж в Бундеслигата

Нюрнберг стъпи с единия крак в Първа Бунделсига, след разгрома с 3:0 над „българския” Енерги в първите баражи от 1991 г. насам. Топреализаторът на Енерги Димитър Рангелов не взе участие в двубоя поради разтежение в глезена, докато Станислав Ангелов изкара 76 минути на терена преди да бъде заменен от Марко Курт.

Борещите се съответно за спасение и възвишаване отбори на Енерги  и Нюрнберг започнаха парада си на „Стадиона на приятелството” по взривоопасен начин. След съживяването на баражите за първи път от 1991 г . насам Енерги Котбус имаше тежката задача да защити почти неопетнената репутация на отборите от първа Бундеслига, които бяха печелили седем от последните десет баража.

Трудно е да се каже кой от двата тима бе по-добър през първите 45 минути, тъй като атаките се редуваха една след друга и пред двете врати. Гостите обаче бяха тези, които извадиха по-голям късмет. Още в 13-ата минута Нюрнберг поведе в резултата благодарение на страховит и същевременно късметлийски изстрел на Исак Боакйе, който от 22 метра прониза безпомощния Герхард Тремел, за деветото си попадение през сезона. До този момент Нюрнберг разполагаше с категорично предимство във владеенето на топката, което достигна до изразителните 63 процента. След 20 минути игра футболистите на Енерги живнаха и започнаха да поглеждат все по-заплашително към вратата на Рафаел Шефер.

Три пъти по ред Ервин Скела опита късмета си от статични положения, но само в един от случаите успя да изпоти Шефер. Емил Юла в 25-ата минута изпрати безпогрешно центриране в наказателното поле на Нюрнберг, където над отбраната се извиси Шао, който изпрати кълбото на сантиметри над напречната греда. През този сезон Енерги изоставаше в резултата общо 11 пъти на свой терен, като Рангелов, Ангелов и компания успяха да обърнат само една от тези срещи.

След почивката Скела продължи да центрира опасно към противниковия пеналт, но без резултат. В 55-ата минута Нюрнберг  стъпи с един крак в Бундеслигата, когато Кристиян Айглер покачи за 2:0. Крилото Даниел Гигакс центрира превъзходно от крайната линия, а в наказателното поле хладнокръвният Айглер намери кълбото и изпъна мрежата зад Тремел. До края на срещата Скела бе в основната на всичко по-опасно за Енерги, като в 62-ата минута той едва не върна един гол с яростен воле, което едва не откъсна ръцете на Шефер.

Реалността обаче бе друга. 16 точни удара за Енерги спрямо 6 за Нюрнберг говореха повече от красноречиво за представянето на двата тима. От друга страна гостите не бяха губили футболна, в която са разполагали с преднина от два гола през последните 457 мача. За последен път тази тенденция в Нюрнберг бе нарушена през 1995 г. от тима на Спортен съюз Мапен.

След втория гол гостите се поприбраха, но това не им попречи да подпечатат категоричната си победа с гол в 89-ата минута. Исак Боакйе отбеляза второто си попадение. Марек Минтал изведе колегата си на чиста позиция, като последният не сбърка и прониза Тремел за трети път. От геройската игра срещу Байер в последния кръг на Бундеслигата не бе останал и помен.

При това положение Енерги ще трябва да отбележи цели четири гола, при положение, че запази вратата си суха на 31 май.
Лайпциг с грешна стъпка в Бундеслигата при визитата си на Санкт Паули (ВИДЕО)

Какъв мач! Леверкузен срази Волфсбург с 4:3 в спиращ дъха спектакъл (ВИДЕО)