2. Лека атлетика
  3. Кирил Николов носи втори медал на България от Балканиадата по планинско бягане

Кирил Николов носи втори медал на България от Балканиадата по планинско бягане

Националът Кирил Николов донесе втори медал за България от четвъртата Балканиада по планинско бягане в Нова Загора

Националът Кирил Николов донесе втори медал за България от четвъртата Балканиада по планинско бягане в Нова Загора. Атлетът известен като Дизела финишира втори по дистанцията от 12 540 м с 53,56 мив. Титлата спечели турския състезател Акоюн Мехмет с 53,18 мин. Трети е отново състезател на Турция – Муслу Еркан – 56,00 мин. Българският национал Шабан Мустафа е четвърти с 57,15 мин, а Иван Сираков е пети с 57,46 мин. В генералното подреждане на първо място е Турция с 10 т, пред България – 11 и Румъния - 26. Медалът на Николов е първи за България при мъжете от Балканиади по планинско бягане. Призьорите бяха наградени от президента на Асоциацията на балканските атлетически федерации (АБАФ) Добромир Карамаринов.

По-рано през деня Милица Мирчева спечели среброто при девойките старша възраст на 4 180 м.  Златото спечели туркинята Юлмаз Гешминаз с 20,12 мин. Мирчева финишира по трасето от 4180 м за 20,27 мин. Трета е Ребека Рус (Рум) с 20,47 мин. В отборното класиране на първо място е Турция с 12 т, пред България – 15 т и Румъния 19 т.

„Това състезание е преломен момент за българското планинско бягане, заяви президентът на АБАФ и БФЛА Добромир Карамаринов. – Не съм виждал досега толкова мотивирани българските атлети. Те бяха равностойни на световната сила в планинското бягане Турция. Не случайно спечелихме за първи път медал при мъжете. Специални благодарности към община Нова Загора и най-вече на кмета Николай Грозев. Те се справиха чудесно с организацията”.

При жените на 8360 м първа е Йонела Драгомир (Рум) с 42,42 мин, пред Кан Йесемин (Тур) – 42,44 мин и Тархан Ягмур (Тур) с 43,58 мин. Анита Кръстева се нареди пета с 44,49 мин. В отборната надпревара на първо място е Турция с 11 т, пред Румъния – 12 и България – 25 т. Призьорките бяха наградени от кмета на Нова Загора Николай Грозев. При юношите старша възраст на 8360 м титлата спечели Карабюлак Суат (Тур) с 36,36 мин. Втори и трети са сънародниците му Демир Серкан с 36,36 мин и Ишкей Озан – 37,39 мин. Най-напред от българските състезатели финишира Валентин Паскалев – шести с 39,58 мин. В отборното подреждане първи са Турция с 6 т, пред България – 23 и Румъния – 24.. Организатор на Балканиадата е Асоциацията на балканските атлетически федерации и община Нова Загора.