2. Лека атлетика
  3. Тайсън Гей стана най-бързият човек за годината

Тайсън Гей стана най-бързият човек за годината

Американският спринтьор Тайсън Гей спечели бягането на 100 метра в Лондон за Диамантената лига с рекордно за сезона време

Американският спринтьор Тайсън Гей спечели бягането на 100 метра в Лондон за Диамантената лига с рекордно за сезона време. След смелата победа над Юсейн Болт в Стокхолм преди седмица Гей пробяга разстоянието на подгизналото от дъжда в английската столица трасе в Кристал Палас за 9.78 секунди. Втори с 9.89 сек завърши ямаецът Йохан Блейк, а след него с 10.05 се нареди Ричард Томсън от Тринидад и Тогабо.

Двамата най-големи опоненти на Гей за този сезон Болт и Асафа Пауъл се отказаха от етапа в Лондон поради различни причини. С времето си от вчера Гей подобри най-доброто постижение за сезона от 9.82 сек., до което достигнаха двамата отсъстващи атлети.
Нито един британски представител не успя да спечели златен медал на родна земя в дисциплините на пистата, с което атлетите от Албиона поставиха под въпрос 15-е отличия, които взеха по време на Европейското първенство в Испания.

Другата звезда на първата вечер в Лондон стана канадската спринтьорка Присила Лопес-Шлип, която даде най-добро време в света за сезона на 110 метра с препятствия. Тя финишира за 12.52 сек., далеч пред останалите й съпернички.

Алисън Филикс от САЩ спечели петата си победа в Диамантената лига с 22.37 сек. в бягането на 200 метра.

Американецът от кенийски произход Бернард Лагат разочарова местната публика, като не остави никакви шансове на европейския първенец Мо Фара в бягането на 3000 метра.

Бланка Влашич спечели шестата си поредна победа в Диамантената лига във високия скок с 2.01 метра. Тя завърши с преднина от 10 см пред испанката Рут Беития.