3. Йордания е напред за Купата на Азия след обрат над Ирак

Йордания е напред за Купата на Азия след обрат над Ирак

Иракчаните ведоха с 2:1 до 94-та минута, но изхвърчаха от турнира

Йордания ще играе за трети път на четвъртфинал в турнира за Купата на Азия, след като отстрани Ирак с 3:2. Срещата премина през два обрата, иракчаните водеха с 2:1 до 94-ата минута, но накрая напускат турнира.

Йордания откри резултата в последната минута на първото полувреме, когато Язан Ал Наймат изрезе сам срещу вратаря при контраатака. Ал Наймат надбяга двама иракски бранители и останал сам, прехвърли вратаря Хасан.

Началото на второто полувреме беше за водения от треньора Хесус Гарсия тим на Ирак, който упражни много сериозен натиск. Суад Натик изравни в 68-ата минута, а в 76-ата Аймен Хюсеин обърна хода на срещата след подаване в наказателното поле на Али Джасим. От радост той си свали фланелката, което му донесе жълт картон от съдията Алиреза Фагани (Иран). За Хюсеин това беше втори наказателен картон и той трябваше да поеме към съблекалнята. Реферът от Иран обаче тука показа различен критерий, тъй като на нито един друг голмайстор – изразил по този начин радостта си, не показа картон.

Останали с 10 души,  иракчаните се прибраха в собствената си половина и удържаха натиска до началото на добавеното време. В 95-ата минута обаче Язан ал Араб изравни след грешка на бившия защитник на Арда (Кърджали) и Левски Ребин Сулака. Вратарят Хасан изби удар на Муса Тамари, но при добавката беше безпомощен и защитата не реагира.

И когато всички очакваха край и продължения, тъй като добавеното време беше 6 минути, Йордания направи пълен обрат секунди по-късно. Разписа се в 7-ата допълнителна минута Низар ал Рашдан, който стреля от близо 16-17 метра и прониза вратаря Джалал Хасан. Но това беше всичко и в пуснатата последна атака топката беше извадена около точката за изпълнение на дузпа. Ребин Сулака я получи, но стреля високо над гредата.

Така Йордания отива в следващия етап, където ще играе за трети път след 2004-а и 2011-а година. Техен съперник ще бъде Таджикистан с халфа на ЦСКА 1948 Парвизджон Умарбаев.