1. Novsport
  2. Тенис
  3. Патрик Муратоглу: Всеки удар на Григор е оръжие

Патрик Муратоглу: Всеки удар на Григор е оръжие

Патрик Муратоглу е роден на 8 юни 1970 г. в Париж. Влиза сред най-добрите тенисисти на Франция до 15 г., но след бизнес дипломата и треньорската школа едва 26-годишен решава да открие собствена академия. Ако не е бил шампион, той помага на други да станат такива. В академията "Муратоглу" отскоро тренира и Григор Димитров. Ето какво сподели французинът за него в интервю за "24 часа"

Патрик Муратоглу: Всеки удар на Григор е оръжие

Патрик Муратоглу е роден на 8 юни 1970 г. в Париж. Влиза сред най-добрите тенисисти на Франция до 15 г., но след бизнес дипломата и треньорската школа едва 26-годишен решава да открие собствена академия. Ако не е бил шампион, той помага на други да станат такива. В академията "Муратоглу" отскоро тренира и Григор Димитров. Ето какво сподели французинът за него в интервю за "24 часа"

- Как бяха осъществени контактите с Григор, за да започнете работа с него?
- Познавам Григор от 14-годишен. Гледал съм го как играе и го харесвам като личност със свой стил. По онова време аз бях треньор на Маркос Багдатис и попитах Григор дали иска да дойде за две седмици в академията и да бъде спаринг-партньор на Маркос. Той пристигна, тренира и се получи добре. А аз се убедих какъв талант и възможности притежава. Преди няколко месеца си уредихме среща с помощта на неговия мениджър Нина Венерстрьом от "Октагон". Той търсеше промяна, а аз можех да му предложа велик треньор и подходящи условия, включително физическа подготовка и медицинско обслужване.

- Какво е най-важното, което той може да научи в академията?
- Григор играе много добър тенис, притежава талант и е силен характер. Но още е много млад, расте и няма достатъчно опит. На първо място той трябва да работи за физика. Второ, за него е важно да научи как да ползва качествата си и да ги развива, за да бъде по-ефективен и да стане голям тенисист, какъвто искаме да бъде.

- Силните и слабите страни в играта на Григор според вас?
- Няма слаби страни. Всеки негов удар може да се превърне в оръжие. Сред най-добрите му качества са начинът на мислене, способността да вдига равнището на играта си в големи мачове, мотивацията и умението да работи сериозно.

- Петер Лундгрен е един от най-добрите треньори в света. Какво Григор може да научи от него?
- Да, Петер е сред най-добрите и опитни треньори в професионалната верига. Григор има шанса да учи от него. Двамата все още се опознават. Петер преценява къде точно се намира Григор и от какво има нужда, за да бъде шампион. Пътят е дълъг, но те са щастливи заедно, работят здраво и са готови да изчакат, колкото е необходимо, за да постигнат главната си цел.

- Как ще опишете Григор?
- Силна личност с харизма, амбиция и воля да успее. Притежава физически качества, които имат нужда от развитие. Естествен талант за тенис и лекота в движенията, добро чувство за играта и умение да сменя ритъма. Повтарям: всеки негов удар може да бъде оръжие.

- В академията се ръководите от определени принципи. Кой е най-важният за Димитров?
- Всеки от моите принципи е важен. Вярвам, че Григор притежава необходимия дух, за да бъде сред най-добрите. Не искам да го уча на нещо специално, но за тенисистите е полезно и мотивиращо да живеят и да работят в среда, където определени принципи се спазват от всички.

- След титлите за юноши от "Уимбълдън" и US Open и мачовете в Ротердам и Марсилия Григор вече е звезда в България. Има ли опасност да прегори?
- Разбирам, че той вече е звезда. Постигнатото от него е нещо сериозно, защото дава представа за възможностите му. Но трябва да се върви стъпка по стъпка и нищо да не се пропуска. За момента той все още е необработен талант и много млад за професионалния тенис. За него е важно да не губи мотивация и да не мисли, че вече е намерил място сред големите. Григор е интелигентен и по-добре от всеки друг знае, че пътят е дълъг. Но е важно да го оставим да работи на спокойствие. За момента той е с възможност да стане голям тенисист. Всеки трябва да разбере това и да го оставим да тренира и да покаже в бъдеще на какво е способен. Но това е дълъг процес.

- Каква е дневната програма на тенисистите в академията?
- Няма такава. Няма правила. Стараем се да правим специфична програма за всеки от състезателите според това какво им е необходимо.

- Когато Багдатис пристигна в България за купа "Дейвис", той бе в академията с треньор Гийом Пер. Маркос ли е най-добрият в отбора ви досега?
- Маркос изкара страхотен период в академията. Той дойде, когато бе на 13, и работихме заедно 10 г. През това време бе избран за световен шампион при юношите през 2003 г., влезе в топ 10 и игра финал в откритото на Австралия. В последните 10 г. много млади таланти са тренирали в академията - Пол-Анри Матьо, Иво Карлович, Марио Анчич, Дуди Села, Полин Пармантие и други. В момента имаме много интересна и силна група от обещаващи млади тенисисти, която носи името "Изгряващи".

 

ОБЗОР: Само Алкарас бие за Европа на "Лейвър Къп"(ВИДЕО)

Отборът на Останалия свят отново взе преднина във втория ден

Нестеров вицешампион в Румъния

Германци спечелиха титлата

Легенда в тениса даде урок на родни таланти

Патрик Симон проведе открита тренировка в Асеновград

Български триумф на турнир от категория J60 на ITF в София

Димитър Кисимов и Ема Томова спечелиха титлите на сингъл

Чичото на Джокович оглави тениса в Сърбия

Той е бивш турнирен директор на Sofia Open

Димитров: Табило е доста неудобен съперник (ВИДЕО)

„Защото е левичар“

Гришо с победа за Европа на "Лейвър къп"(ВИДЕО)

Димитров с впечатляващ обрат срещу чилиец

Яник Синер ще е посланик на Зимните Олимпийски игри през 2026г

Световният номер 1 ще е лицето на олимпиадата в Милано и Кортина д'Ампецо

Нестеров загуби на четвъртфиналите на сингъл на турнир по тенис в Румъния

Третият поставен в схемата българин отстъпи на Том Генч (Германия) с 6:3, 2:6, 4:6