"Сезонът на дините" приключи в града на люляците (ВИДЕО+СНИМКИ)

Литекс обърна Любимец в 93-ата минута, когато Рашков капитулира

С гол на Армандо Ваюши в 93-ата минута Литекс сложи край на „сезона на дините”. В града на люляците геройски падна новакът и истинска сензация от началото на сезона Любимец с 1:2. Гостите поведоха след почивката, но допуснаха обрат, след като останаха с човек по-малко в 87-ата минута. И в добавеното 4-минутно продължение Ваюши направи безпомощен вратаря Радослав Рашков, който отново можеше да се превърне в герой за своите.

След няколко атаки на Любимец по фланговете в началото на срещата, завършили с неточни удари, Литекс наложи натиск, като удари греда в 22-ата минута чрез Ваюши. Албанецът имаше втора възможност преди почивката, но Рашков се намеси решително. Малко след началото на втората част гостите откриха, след като Будинов беше оставен непокрит, а Божиков тресна нова греда за Литекс. Гостите не издържаха под напора на Джордан, който изравни 20 минути преди края с великолепно изпълнение. До 92-ата минута Радослав Рашков спаси всички удари към неговата врата и отново щеше да стане герой за своите, но капитулира в 93-ата, когато отгледа фалцов удар на Ваюши.

Поражението за Любимец е първо след три поредни победи и общо второ. Литекс пък остана единственият отбор без загуба в първенството.

Началото в града на люляците беше обещаващо. Двата отбора разменяха атаки. Първоначално Любимец беше по-активен, но после беше принуден да се прибере в защита поради пресата, оказана от домакините.

Прочулият се с невероятните си спасявания срещу Ботев (Пд) и Пирин (ГД) вратар Радослав Рашков спаси ударите на Цветков, Джордан и Ваюши преди да види как топката се отклонява от страничната греда при втори, изключително премерен шут на албанеца от границата на наказателното поле в 22-ата минута.

Пет минути преди почивката 21-годишният Ваюши отново имаше възможност да стреля от чиста позиция, този път изведен пред вратаря след пета на Джордан, но ритна твърде слабо и Рашков пак спаси.

Така след смазващо превъзходство на Литекс в притежанието на топката първото полувреме завърши при нулево равенство.

Скоростно бе началото на второто полувреме, като отново Любимец се опита да изненада съперника и този път успя. Тевия пропусна от малък ъгъл преди Будинов да открие резултата отблизо в 49-ата минута. Огнянов центрира отляво и оставеният напълно непокрит нападател остана да направи безпомощен Евгени Александров от 3 метра с глава.

Междувременно Литекс тресна втора греда, като Божиков изпрати коварен шут от 30 метра, срещнал левия страничен стълб.

Старши треньорът на „оранжевите” Златомир Загорчич реагира, пускайки в игра Мирослав Манолов на мястото на Александър Цветков. Манолов обаче имаше малшанс и трябваше да бъде заменян принудително само 7 минути по-късно, когато бе ритнат от Огнянов в главата.

Литекс успя да изравни в 66-ата минута, но попадението не беше признато заради нарушение на Джордан в нападение.

4 минути по-късно отново той намери мрежата, като този път попадението беше напълно редовно и не само това, от изключителна класа. Колумбиецът гърдира центриране с гръб към вратата, извъртя се и с майсторски шут в горния десен ъгъл направи 1:1.

Домакините продължиха да натискат, търсейки пълен обрат, но Любимец действаше опасно на контраатака. При една такава самоотверженият шпагат на Страхил Попов попречи на резервата Чакъров да отправи точен удар от границата на пеналтерията.

Повратен момент в двубоя се оказа изгонването на защитника на Любимец Мунин, който получи напълно заслужен втори жълт картон в 87-ата минута.

Останали с човек по-малко и без десен бек, гостите бяха натикани в наказателното им поле. Рашков спаси всичко до 93-ата минута, когато не успя да реагира при хладнокръвен фалцов шут на Ваюши в далечния ъгъл.

Така Литекс остана без загуба и събра 14 точки в своя актив, което му отрежда второто място в класирането, с точка по-малко от лидера Лудогорец. Любимец се свлече от 1-ото до 4-ото място и остана със своите 12.