Допускането на грешка при купуването на автомобил втора ръка може да ви струва допълнително стотици, а понякога и хиляди левове, без да имаме предвид изгубеното време и стресът около допълнителната поправка на колата. Ето и петте основни грешки, които не бива да се допускат, когато тръгнете да купувате автомобил от някоя борса или дилър.
№1 - Да не проверите историята на колата.
Трябва да узнаете повечко, какво се е случвало досега на колата - катастрофа, сериозен ремонт или пък е върнат километража. Дали колата е била рент-а-кар или върната от лизинг? Вторите са винаги за предпочитане.
№2 - Да не проверите сервизната книжка.
Автомобилите, които се наред имат съответствие между показанията на километража и отмятането на техническите обслужвания в техническия си бриф. Сериозните продавачи предлагат и книжката за техническо обслужване. Ако продавачът не иска да ви я покаже, трябва или веднага да го зарежете или пък сам да направите сервизна инспекция преди да я купите. За целта е нужно да водите със себе си опитен механик, който добре да огледа колата или пък да я закарате на сервиз за оглед. Ако ви откажат, тръгнете си.
№3 - Не игнорирайте разхода на гориво.
Може много да ви се иска да карате евтин джип, но в тези времена, когато горивото гони 3-е лева за литър, това не бива да става. В Щатите е лесно да проверите колко гори евентуалната ви придобивка - на държавния уеб-сайт - FuelEconomy.gov. Там може да се види разхода на гориво, както на новите, така и на старите модели. За съжаление нашата държава не полага подобни грижи за автомобилистите си.
№4 - Игнорирате серитифицираните употребявани коли.
Те, обаче, гарантирано са от добро качество - или са само на по няколко години с лимитиран пробег и са преминали качествен преглед, след който са отстранени отбелязаните дефекти. Тази система вече се прилага сериозно у нас от водещите официални представители на световните автопроизводители. За подобни коли производителят, дори не и представителя предлага удължена гаранция и други допълнителни ползи. Ще платите малко повече, но предимствата на подобна кола не бива да се подминават, дори и ако смятате, че можете да купите по-евтино друга кола, не от този тип.
№5 – Не правите предварително проучване на пазара.
Интернет днес промени начина на продаване на старите и нови коли. В момента има толкова инструменти за онлайн търсене и сравняване на офертите. Помнете, че цените на дилърите са винаги по-високи от тези на частно продаваните автомобили. На теория дилърите предлагат по-качествени коли, докато при частниците винаги има огромна доза риск.