3. Ботев разби Вихрен с 3:1 и остана в "А" група

Ботев разби Вихрен с 3:1 и остана в "А" група

Отборът на Ботев (Пловдив) до голяма степен си гарантира мястото си в елита и през следващия сезон. Пловдивчани успяха да победят прекия си съперник в борбата за оцеляване Вихрен (Сандански) с 2:1 в мач от 29-ия кръг на „А” група, който се игра на стадион "Христо Ботев" в Плводив.

Ботев (Пд) спечели битката за оцеляване с Вихрен в драматичен и изпълнен с пропуски, обрати горчиви и сладки емоции мач. Пловдивчани триумфираха с 3:1 над гостуващия тим от Сандански. С голове на Георги Андонов, Костадин Гаджалов и Георги Аврамов Ботев ще играе в „А” група и през следващия сезон. Футболния сезон в Пловдив ще приключи на висок тон, след като в последния кръг ще се изправят градските съперници в мач без значение, който обещава да се превърне в истинско зрелище.

Ботев и Вихрен изиграха слабо и не особено атрактивно първо полувреме. Това до голяма степен бе обяснимо, имайки предвид залога в срещата. През първият половин час игра като по-активния отбор се установи този на домакините, като Манчев, Андонов и Тимонов бяха в основата на всичко по-интересно пред противниковото наказателно поле.

В 29-ата минута Георги Андонов взриви трибуните след отлична комбинация с Омониго Темиле, който изведе седмицата до чиста позиция в пеналта на Вихрен. Андонов не се поколеба и с ниско пласиран удар прокара топката покрай Годжев за 1:0.

Оттук насетне играта се върна към първоначалното си темпо. През заключителните 15 минути на първото полувреме и двата отбора започнаха да разчитат предимно на високи центрирания и далечни удари. Като към този прийом на отчаянието предимно прибягваха футболистите на гостите. Минута преди края на полувремето Тимонов и Манчев получиха отлична възможност да сложат край на мача, след като се бяха озовали сами срещу Николай Годжев, но Тимонов изпрати кълбото в ръцете на стража.

Пет минути след подновяването на играта Вихрен прояви воля и изравни резултата. След опасно центриране в пеналта на колебливия Павел Станев топката се озова в Ешкердиня, който стреля покрай неразчетено излезлия страж и опъна мрежата за 1:1.

След шоковата ситуация, в която се озова Ботев „канарчетата” се хвърлиха в неистови атаки, като на два пъти те имаха шанса да върнат преднината си, но самоотвержената игра на резервния вратар на Вихрен Николай Годжев предотврати промяна в резултата. В 66-ата минута той обаче бе безпомощен пред удара на Гаджалов, който засече центриране от ъглов удар на Тимонов и покачи резултата до 2:1.

Ключов момент за срещата се оказа вторият жълт и съответно червен картон за Еривертон, който остави тима си с човек по-малко. Ботев се възползва от численото си предимство. Десет минути преди края на двубоя Тимонов можеше да лиши мача от интрига, но за втори пореден път стреля в ръцете на стража, а при добавката Аврамов стреля извън пределите на вратата. Георги Андонов обаче нямаше намерение да опропастява поредна чиста голова възможност и в 86-ата минута се възползва от комично сблъскване между стража и бранител на Вихрен, при което се разписа на празна врата за 3:1. Това бе и последното интересно положение за срещата, а след изтичането на трите минути добавено време публиката изригна в неистова еуфория при последни съдийски сигнал.