Отговорникът по сигурността към футболния клуб има задача да координира всички действия с колегата си от другия клуб, който ще играе, и с полицейските органи. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” председателят на комисията "Феърплей, ред и сигурност" в БФС генерал Васил Василев.
Василев бе потърсен във връзка с приемането на промените в Закона за опазване на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия. Според тях професионалните спортни клубове и фенклубовете ще назначават свои координатори по сигурността и лица за контакт по време на провеждане на спортни мероприятия.
Отговорностите на координатора ще започват от плана за евакуация, отваряне и затваряне на входовете на стадиона, пожарогасители, през неща, които са опасни за здравето на футболиста. Той трябва да активно да работи с делегата на мача за осигуряване на сигурността на срещата. Също така координаторът ще трябва да е запознат добре с агитката, да помага на полицията, ако се знае, че има хора, които нямат право да влизат на стадиона и да посещават мачове, тъй като имат административна забрана.
„Това е европейска практика. Когато „Челси” идваха тук да играят с „Левски”, с тях дойдоха двама служители на сигурността, назначени в отбора, бивши служители на сигурността и двама офицери от „Скотланд Ярд”, които от 15 години работят в „Челси”. Същото положение е и с „Манчестър Юнайтед”. Когато съм ходил на гости на „Милан”, директорът по сигурността на отбора, е мой колега мой колега, бивш генерал от карабинерите”, посочи ген. „Василев.
Той бе категоричен, че в България трябва да се внася европейският опит. „Това е първата стъпка, чрез която ще започне да се слага ред по стадионите. След това ще дойдат „стюардите”, в която ще бъдат обучени как да се справят с положението с публиката вътре в стадиона. От тогава ще започне бавното изтегляне на полицейските сили, защото знаете с какви огромни полицейски сили се пазят футболните мачове в България. Трябва да се започне отнякъде и това е една от първите стъпки”, каза ген. Василев.