3. ПОБЕДА! Ботев (Пд) удари Марибор с 2:1 (ВИДЕО)

ПОБЕДА! Ботев (Пд) удари Марибор с 2:1 (ВИДЕО)

"Канарчетата" сломиха словенския гранд

Ботев Пловдив се завърна на стадион „Христо Ботев“ в евротурнирите с победа, след като надделя над Марибор с 2:1 в първи мач от първия квалификационен кръг на Лига Европа. Антъни Уджа даде аванс на "жълто-черните" в 9-ата минута, след като засече с глава центриране на Ивелин Попов от фланга. Марибор изравни 10 минути по-късно, след като Матвей Игонен не успя да отрази удар от дистанция на Пиюс Ширвис. В 74-ата минута Никола Илиев вкара втори гол за Ботев Пд, след като вкара на празна врата след пас на Уджа.

Мачът на стадион "Христо Ботев" в Пловдив започна двуостро, с атаки и към двете врати.

В 9-ата минута домакините проведоха добра атака, при която топката стигна от лявото до дясното крило. Оттам Ивелин Попов центрира прецизно към границата на вратарското поле, където Антъни Уджа изпревари Свен Карич и с глава прати топката в мрежата, вдигайки на крака феновете на "Колежа" - 1:0 за Ботев Пловдив!

Шест минути по-късно Йосип Иличич бе препнат в наказателното поле на "канарчетата", но бе отсъдена засада. Словенците продължиха да са по-активни в търнесе на изравнително попадение.

В 18-ата минута Ел Араби Судани проби от дясното крило към центъра, нагласи си топката на левия крак и стреля, но Матвей Игонен спаси.

Минута след това Ян Репас пусна топката към Пиюс Ширвис. Литовецът не се поколеба и стреля от над 20 метра, като Матвей Игонен не успя да спаси и топката влезе в долния десен ъгъл на вратата му - 1:1!

Марибор се възползва от инерцията и в 22-ата минута Судани успя да финтира на два пъти да излъже Антоан Конте, след което прати топката във вратата на Игонен. Първоначално бе отсъдена засада, като решението на Дейвид Дикинсън бе потвърдено от ВАР.

Тимът на Душан Керкез опита отново да вземе инициативата в свои ръце, но и възпитаниците на Анте Шимунджа атакуваха при всяка удачна ситуация.

След половин час игра защитата на Марибор изчисти топката след ъглов удар. Топката обаче стигна до Джеймс Ето'о, който стреля от воле, но уцели напречната греда. При добавката домакините имаха претенции за дузпа, а секунди след това Ето'о бе фаулиран пред дъгата на наказателното поле. Ударът на Ивелин Попов срещна стената, а при добавката имаше засада на Кристиан Нвачукву.

Четири минути след това удар на Самуел Акере бе отразен от Ажбе Юг, а след ъгловия удар не произлезе нищо по-опасно пред вратата на Марибор. В 35-ата минута Нвачукву успя да си осбоводи място за изстрел с десния крак, но стражът на гостите отново спаси.

До края на първата част атаките и към двете врати продължиха, но повече попадения не паднаха.

Второто полувреме започна при по-спокойно темпо, тъй като и двата отбора внимаваха да не допускат грешки в защита. Въпреки това, имаше нападения и към двете врати.

В 73-ата минута Антонио Перера направи велоколепен извеждащ пас към Уджа, който стреля от движение, но топката срещна външната страна на мрежата на вратата на гостите.

Минута по-късно Ботев Пловдив вкара втори гол! Самуел Акере направи мощен пробив по дясното крило. Седмицата на Ботев нахлу в наказателното поле и подаде успоредно на голлинията. Антъни Уджа продължи топката към Никола Илиев, който бе оставен съвсем сам вдясно от вратата. Юношата на "жълто-черните", който влезе в игра 2 минути по-рано си спря топката и с второто си докосване я прати в мрежата - 2:1!

Марибор веднага след попадението на Ботев Пловдив осъществи масиран натиск към вратата на Матвей Игонен, но постепенно домакините излязоха от хватката на словенския тим.

Две минути преди края на редовното време Йосип Иличич напредна от десния фланг към центъра. последва шут на словенския национал, но топката мина над вратата.

В края на мача атаките на Марибор станаха по-хаотични и не затрудняваха защитата на Ботев Пд, а "канарчетата" дори успяваха да осъществяват контраатаки.

БОТЕВ (ПЛОВДИВ) - МАРИБОР 2:1
1:0 Антъни Уджа 9
1:1 Пиюс Ширвиш 19
2:1 Никола Илиев 74

Стартови състави:

Ботев Пд: 32. Матвей Игонен - 17. Николай Минков, 5. Йонас Там, 19. Антоан Конте, 38. Константинос Балоянис - 15. Джеймс Ето'о, 20. Антонио Перера - 40. Кристиан Нвачукву, 10. Ивелин Попов (К), 7. Самуел Акере - 11. Антъни Уджа

Старши треньор: Душан Керкез

Марибор: 1. Юг, 2. Судани, 5. Ширвис, 10. Баришич, 15. Репас, 17. Якупович, 20. Репас, 22. Мартин Милец, 25. Карич, 50. Видмар, 72. Йосип Иличич

Старши треньор: Анте Шимунджа