3. Несработеният Левски пропусна да бие още в Швеция – 1:1

Несработеният Левски пропусна да бие още в Швеция – 1:1

„Сините” допускат изравняване седем минути преди края, Жоазиньо сътвори шедьовър

Левски завърши 1:1 при гостуването на шведския Калмар. „Сините” се представиха добре на стадион „Фредриксканс”, но не успяха да удържат натиска на домакините през второто полувреме и допуснаха късен гол, след като Жоазиньо бе открил с прекрасен удар преди почивката на първия мач от третия квалификационен кръг на Лига Европа.

Сплавта между новите попълнения и утвърдените футболисти явно все още не е на нужното ниво, което се оказа решаващо за крайния изход. Левскарите бяха по-настоятелни през първото полувреме и стигнаха до ценния гол на чужд терен в 28-ата минута. През второто обаче „сините” приеха играта и резервата Дауда върна надеждите на шведите. Така пред около 3000 зрители Левски на Ясен Петров не успя да си тръгне с победа от непревземаемата от години за нашата страна Швеция.

Пловдивския Джанини беше принуден да започне с вратаря Божидар Митрев, защото температурата на титуляря Георги Петков така и не спадна до началото на мача.

Открита игра властваше в първите минути, когато домакините изтръпнаха при опасно центриране на Гара Дембеле към Дани Младенов, но крилото не успя да засече топката. Мачът продължи с надмощие на Левски, като особено активен беше дошлият от Пирин Младенов, който се намира в много добра форма.

Последва силен шут на Влади Гаджев от фронтална позиция, но вратарят Васто се справи, избивайки с мъка.

Логично българският тим поведе в резултата. Това се случи в 28-ата минута, когато Жоазиньо реализира феноменален гол, който хем красив, е и много ценен заради това, че е на чужд терен. Асистенцията бе на Дарко Тасевски. Македонецът намери на дъгата пред наказателното поле бразилеца и той с великолепен удар не остави шансове на Васто.

Левскарите продължиха да щурмуват шведската врата и само две минути по-късно Дембеле пропусна да удвои преднината на тима си. Французинът не успя да засече остро центриране на голмайстора Жо.

В минутите до почивката домакините се опитаха да изравнят, но неорганизираният им натиск не даде никакъв резултат за щастие на „сините”. В края на полувремето главният рефер от Сърбия Йованетич отмени гол на Гара Дембеле за нарушение в наказателното поле.

Очаквано през второто полувреме Левски прие играта, а Калмар атакуваше повече с намерението да стигне до попадение. Удар на бразилеца Дъглас с глава мина близо до напречната греда, а преди това Митрев, който пазеше заради високата температура на Петков, се изяви добре.

В 60-ата минута Дарко Тасевски пусна извеждащ пас към острието Дембеле, чийто удар обаче не намери целта.

Петнайсетина минути преди края грешка на десния бек Мулдер доведе до най-сериозната опасност за Левски, но друго ново попълнение – Иво Иванов, предотврати потенциалния гол.

Развръзката настъпи в 83-ата минута. Тогава домакините стигнаха до така желания гол, който запази шансовете им. С мощен удар на влезлия като резерва само шест минути по-рано Дауда Калмар стигна до равенството. Митрев не успя да реагира качествено и допусна топка зад гърба си.

Така всичко ще се реши в ответния мач, но не трябва да се забравя, че Левски има гол на чужд терен и дори равенство без голове ще класира „сините” на плейоф за влизане в групите на Лига Европа.

Реваншът е точно след седмица от 20:45 ч на „Герена”.

КАЛМАР – ЛЕВСКИ 1:1
28’ Жоазиньо (0:1)
83’ Дауда (1:1)

Левски: Митрев; Мулдер, Иванов, Милиев, Минев; Гаджев (86- Балтанов), Йовов (к); Жоазиньо, Тасевски (69- Александров), Младенов (78- Телкийски); Дембеле;
Неизползвани резерви: Петков, Топузаков, Огнянов, Иса;
Старши треньор: Ясен Петров

Калмар: Васто, Карлсон, Аугустсон, Ридстрьом (к), Ларсон, Мендес (77- Бертилсон), Сантош, Израелсон (77- Сакраменто), Йохансон, Ериксон, Дъглас (77- Дауда);
Неизползвани резерви: Азинович, Ланц, Линдберг, Оландер;
Старши треньор: Нане Бергстранд

Жълти картони: Дъглас, Сантош (Калмар), Дембеле (Левски)

Две жени ще свирят мачове за Купата на България

Кристина Георгиева и Християна Гутева получиха наряди за срещите от първия кръг на турнира