3. Том провали Литекс при 0:2 от Дебрецен

Том провали Литекс при 0:2 от Дебрецен

Куп пропуски на бразилеца, два гола от ъглови удари и червен картон на Барт

Литекс загуби с 0:2 гостуването си на унгарския Дебрецен.

Мачът бе първи между двата тима от плейофа за влизане в групите на Лига Европа. Над 8000 зрители подкрепяха унгарците на стадион "Шоштой" и останаха доволни след последния съдийски сигнал.

Куп пропуски за шампиона на България направи бразилецът Том, а двата гола на Дебрецен паднаха след изпълнения на ъглови удари пред вратата на Урош Голубович през първото полувреме. В 70-ата минута пък Александър Барт бе отстранен от игра за втори жълт картон.

Българският тим игра с черни ленти в двубоя, в памет на члена на Управителния съвет на клуба Радослав Димитров.

Ответният мач с Дебрецен е следващата седмица в Ловеч, но шансовете на „оранжевите” за продължаване в груповата фаза на надпреварата са минимални.

Заради многобройните проблеми, които съпътстваха Литекс в последните дни, треньорът на шампионите Петко Петков е направил няколко изненади в стартовия си състав. На вратата на „оранжевите” бе Урош Голубович, а на левия бек вместо Петър Занев - Мишо Венков. Георги Миланов също попада сред титулярите, както и младокът Александър Цветков. За Дебрецен пък титуляр бе игралият в Левски Петер Кабат.

Още в началните минути на срещата „оранжевите” можеха да открият резултата. Голям пропуск направи Том в 5-ата минута. Нифлор изведе бразилеца сам срещу вратаря на домакините, но крилото стреля в аут. Постепенно унгарците овладяха средата на терена. Опасностите пред Голубович започнаха.

В 23-ата минута съставът на Дебрецен откри резултата. След центриране от ъглов удар и разбъркване в наказателното поле на Литекс, Шекели спря топката и Кулибали отблизо вкара за 1:0. Останаха съмнения, че Шекели е играл с ръка, но главният рефер Леонтиос Трату от Кипър остана безмълвен.

В следващата минута вратарят Малинаускас на два пъти се намеси добре при удари на Берберович и Нифлор.

След 33 минути игра обаче резултатът стана 2:0. Киш центрира от корнер и Лацко с глава прати топката в мрежата на българите.

В края на полувремето Йеленкович можеше да намали резултата, но не намери рамките на опразнената врата.

5 минути след подновяването на играта Литекс пропусна да се върне в мача. Изведен сам срещу вратаря, бразилецът Том се забави и стреля в него. Топката се върна при Нифлор, чийто удар отново бе спасен от стража на Дебрецен.

До 66-ата минута на мача последваха още няколко пропуска на Том, а Сандриньо не намери целта от добра позиция. Петков прибягна до смените и пусна Светльо Тодоров. 20 минути преди края обаче Барт направи безумен фаул в наказателното поле на Дебрецен, получи втори жълт картон и остави съотборниците си в намален състав. Последваха още две смени на българския треньор.

В 80-ата минута топовен шут на Цвиткович от 30 метра мина на сантиметри от лявата греда на Голубович.

Дебрецен – Литекс 2:0
(1:0) Кулибали 23’
(2:0) Лацко 33’

Дебрецен: Малинаускас; Бертан – к., Комлоши, Миядиновски, Лацко; Варга, Киш, Кабат (81’ Фаркаш), Шжакали (76’ Домб); Цвиткович, Кулибали (86’ Мбенгоно);

Треньор: Андраш Херцег;

Литекс: Голубович; Берберович, Барт, Петков, Венков; Г. Миланов, Йеленкович – к., Цветков, Сандриньо (66’ Св. Тодоров), Том (78’ Цветанов), Нифлор (71’ Янев);

Две жени ще свирят мачове за Купата на България

Кристина Георгиева и Християна Гутева получиха наряди за срещите от първия кръг на турнира