3. ЦСКА покори върха след класика на "Лаута" (видео+снимки)

ЦСКА покори върха след класика на "Лаута" (видео+снимки)

"Червените" нанесоха първа загуба на Локомотив в Пловдив, двата отбора доиграват мача с по 10 човека след театро на Присо и Даксон

Едва ли някой е очаквал Лудогорец и Левски да загубят мачовете си през този уикенд. Двойната изненада обаче е факт, а от нея по най-добрия начин се възползва осакатеният отбор на ЦСКА, който надви непобедения до този момент в Пловдив Локомотив с 3:0 и оглави еднолично класирането.

Пред малко повече от 10 000 зрители, създали невероятна атмосфера на „Лаута” в неделния следобед, Карачанаков откри резултата още в 3-ата минута след хубава асистенция на Присо. В 57-ата минута двамата си размениха ролите, за да може камерунецът да удвои преднината на „червените”. Във втората минута на продължението пък Жуниор Мораес придаде класическо изражение на резултата. Бразилецът за пореден път стисна зъби и въпреки че на няколко пъти се нуждаеше от медицинска помощ, остана на терена до края. Двата тима доиграха срещата с по десет човека след като в 64-ата минута Присо и Даксон бяха изгонени с червени картони.

Двубоят започна вихрено за “армейците”, които още в третата минута направиха светкавична контраатака, хванала неподготвена „черно-бялата” отбрана. Нджонго Присо напредна мощно по дясното крило и пусна топката успоредно на голлинията към наказателното поле, където непокритият Антон Карачанаков нямаше право на грешка. Така във втори пореден двубой младокът бележи изключително важно попадение.

Ранният гол смути домакините, в чиито действия до края на полувремето личеше припряност. „Смърфовете” владееха повече топката и организираха повече нападания, докато гостите бяха добре организирани в защита и чакаха своите шансове на контраатака.

Неприятна новина за щаба на Емил Велев поднесе Базил де Карвальо, който получи контузия и бе принудително заменен от Христо Спасов в 30-ата минута. Именно младата резерва на Локомотив обаче създаде най-сериозните опасности пред вратата на Райс Мболи до почивката. При една продължителна атака за пловдивчани, малко след влизането си в игра, Спасов получи топката на отлична позиция, но ударът му от десетина метра бе блестящо отразен от стража на ЦСКА.

Последните минути на първата част бяха изключително интересни. Първо в 38-ата минута Присо догони една почти безнадеждна топката до аутлинията и подобно на ситуацията за гола я върна към наказателното поле. Там я засече Николай Дюлгеров, но от непосредствена близост не я уцели по най-добрия начин и тя стана лесня плячка за Иван Караджов.

В ответната атака нов опасен удар на Христо Спасов затрудни максимално Мболи, а секунди преди последния съдийски сигнал удар с глава на Карачанаков срещна напречната греда на вратата на „черно-белите”.

Картината не се промени след почивката и домакините продължиха да атакуват. Аналогично с първата част обаче „червените” издебнаха удобен момент за контраатака и в 57-ата минута Карачанаков разсече отбраната на Локомотив с перфектно извеждащо подаване за Присо, който останал сам срещу Караджов нямаше как да сбърка.

След като бе оставил отлични впечатления до този момент в мача обаче камерунският нападател побърза да ги развали след трагикомична сцена, разиграла се между него и Даксон да Силва от състава на домакините. Двамата се спречкаха на терена, след което, в опит да изкарат червен картон за противника и изключително слаба актьорска игра, двамата едновременно се проснаха на тревата. Главният рефер Александър Костадинов обаче показа недвусмислено, че няма да търпи подобно поведение и изгони и двамата футболисти.

В минутите до края домакините пропуснаха няколко възможности поне за почетно попадение. Най-фрапантната от тях обаче пропиля Валери Георгиев в 77-ата минута, когата почти от голлинията като по чудо не успя да уцели топката и да я засече във вратата.

В даденото от съдията продължение при една от редките контраатаки на "червените" през втората част резервата Хадад центрира в наказателното поле към Жуниор Мораес. Бранителите на Локомотив очевидно очакваха да бъде отсъдена засада и спряха да играят. Съдията обаче даде знак играта да продължи и Мораес нямаше проблеми да оформи крайното 3:0 за ЦСКА.

Победата изкачва "червените" на върха като еднолични лидери с актив от 48 точки, докато "железничарите" са седми с 36 пункта.