Днес в Пресклуб "България" президентът на БФ Самбо доц. д-р Румен Стоилов връчи премии общо в размер на 20 000 лв на шампионите и медалистите от европейските първенства за юноши и девойки и за мъже и жени. Парите са осигурени изцяло от спомоществователи и приятели на бойния спорт.
На Европейското първенство за юноши и девойки през април в Букурещ нашите момичета завоюваха три титли. Със злато най-напред се окичи бившата световна шампионка в кат. 40 кг Цветелина Цветанова. Последва я носителката на 4 бронзови отличия от световни и европейски първенства Тамара Пантелеева в кат. 60 кг. Златния трипъл оформи двукратната европейска и световна шампионка в кат. 80 кг Тереза Джурова. Месец по-късно на първенството на Стария континент за мъже и жени в Москва Мария Оряшкова в кат. 80 кг триумфира с 6-а титла в кариерата си.
А двукратната световна шампионка в кат. 54 кг Калина Стефанова взе за втори път сребърен медал. Борис Борисов в кат. 62 кг също за втори път стана вицешампион. С три сребърни медала приключи и участието на българите в бойното самбо - Камен Георгиев /90 кг/, Генко Иванов /100 кг/ и при тежките Мартин Маринков, който вече веднъж е стъпвал на върха на Стария континент и на планетата.
От името на всички самбисти Мария Оряшкова благодари на федерацията, че им е дала шанс да се отдадат изцяло на любимия спорт, а не да го практикуват колкото могат в извънработно време, както са принудени да го правят състезатели от други федерации. Самбото наред с борбата е "бяла лястовичка" на постоянството и затвърждаването на успехите през годините - от всяко голямо първенство националите се завръщат с медали, чийто брой е около и над 10. Въпреки това, самбото винаги е доста назад в класацията по финансиране от МФВС, сподели Р. Стоилов.
Причината е ясна - спортът не е олимпийски, но разделянето по този параграф е наследен порок от режима преди демокрацията, това е нелепо, каза още шефът на самбото. Какво значи олимпийски спорт, след като сумистът Калоян Махлянов-Котоошу пълни залите в Япония и всеки знае кой е Веселин Топалов? Приоритетно трябва да се финансират добре работещите федерации, обяви доц. Стоилов. Няма понятие олимпийски принос, има понятие национален принос, добави той.