Българска федерация по шахмат 2022, чиято кандидатура за членство в Международната централа (FIDE) бе отхвърлена още преди провеждането на генералната асамблея на организацията, която е този следобед, обяви, че ще обжалва „всички решения, които са в разрез със закона“.
„Въпреки погазването, според нас, на националното и международно законодателство, ние ще продължим да отстояваме интересите на нашите членове. А това са огромната част от българските клубове и състезатели. Ще обжалваме всички решения, които са в разрез със закона. Справедливостта ще възтържествува, но времето, енергията и средствата, които ще бъдат загубени, вместо да се вложат за развитието и просперитета на българския шахмат, са отговорност изцяло на онези, които пречат. Пречат с всякакви средства!“, каза председателят на БФШ 2022 доц. д-р Венета Петкова.
От организацията са категорични, че липсват мотиви за отстраняването им и вече са внесли официален отговор и жалба. БФШ 2022 настоява и да получи 10 минути за изслушване по време на днешното заседание.
Както е известно, документи за членство във FIDE подадоха две български федерации - Българска федерация по шахмат 2022 (БФШ 2022), за чийто председател преди няколко дни беше избрана доц. д-р Венета Петкова и Българска спортна федерация по шахмат (БСФШ) с президент Милен Василев и почетен председател Антоанета Стефанова. БФШ 2022 има лиценз от българското Министерство на младежта и спорта. БСФШ обаче има одобрението на международните структури, благодарение, но които шахматистките получиха покана за участие на европейското отборно първенство в Будва, където спечелиха титлата.
Вчера стана ясно, че до гласуване ще бъде допусната само БСФШ.
От БФШ 2022 заявяват, че се предвижда отнемане на лиценз само, ако федерацията" е с отнето или прекратено членство в съответната международна спортна организация с влязъл в сила акт на международната организация или с отнети от член на международната спортна организация права за организиране на спортни дейности по съответния вид спорт."
"При БФШ 2022 няма подобно нещо, а текстът на закона е много конкретен и ясен. Практическият резултат от случващото се е, че се създава абсурдна ситуация, при която на едно обикновено сдружение де факто му се дават някакви възможности за международни изяви, без да има подобни права в България", допълват от БФШ 2022.