България получи много висока оценка за работата в борбата срещу употребата на допинг в спорта през последните две години от съществуването на Антидопинговия център. На съвещание на мониторинговата група, проведено в Страсбург, Франция, на 10 - 11 април, проф. д-р Луис Хорта, председател на 5-членната групата, посетила България през ноември 2012 г., за да оцени как страната ни изпълнява
Конвенцията на Съвета на Европа срещу употребата на допинг в спорта, представи доклада от визитата си у нас. Отчетени са направените изменения на Закона за физическото възпитание и спорта, необходими за прилагането на Антидопинговата конвенция, хармонизирането на Наредбата за допинг контрол при тренировъчна и състезателна дейност, образователните програми в спортните училища, оборудването на лабораторията с необходимата апаратура.
Експертите от Европа поздравяват българските власти за впечатляващата и успешна работа при реорганизиране на антидопинговата дейност за такъв кратък период от време и установяват, че очакваният политически ангажимент, свързан с целите на Конвенцията, е изпълнен. Според доклада България е изпълнила добре разпоредбите за вътрешната координация и практическото прилагане на Антидопинговата конвенция.
"Оценяващият екип е доволен от факта, че България ще осигури и гарантира необходимите аналитични съоръжения и апаратура, както и достатъчен годишен бюджет за финансиране на Антидопинговата лаборатория за период от минимум 3 години," се казва в доклада. В рамките на 2 години след получаване на акредитация в Антидопинговата лаборатория годишно ще бъдат обработвани минимум 3000 допинг проби.
Във връзка с международното сътрудничество в борбата срещу употребата на допинг България да реши да се присъедини към НАО, за да може да се разглеждат и решават проблеми, които са общи за всички национални антидопингови организации.
"Антидопинговият център да обмисли подписването на споразумение за обмен на данни със съответните международни спортни организации по отношение обмяната на информация, свързана с планирането на тествания и управление на резултатите", се казва още в доклада.
Докладът дава положителна и висока оценка на антидопинговата дейност в България, която съответства на ангажиментите, поети в рамките на Антидопинговата конвенция към Съвета на Европа. Оценяващият екип е на мнение, че дадените препоръки ще подобрят работата по антидопинговата дейност.