"Той е бъдещето на американското плуване, той ще бъде сензация, от него САЩ чака медали на олимпиадата в Лондон..." Не, тук не става въпрос за някой нов Майкъл Фелпс или Райън Лохте. Хвалбите са за българина Михаил Александров, който е новата звезда на САЩ. 25-годишният софиянец спечели титлите на 100 и 200 ярда бруст в Гран при на Минеаполис миналата седмица, но това далеч не е първият му успех. В последните години Александров става все по-известен в Щатите, а името му се нарежда веднага след това на Фелпс и Лохте. Побира ли ви го умът?
Водата тече във вените на Мишо. Баща му Пламен е участвал на 100 м бруст на олимпиадата в Москва през 1980 г. Там той не успява да влезе във финалите заради схващане, но въпреки това е сред най-добрите ни плувци по онова време. Синът му наследява неговия талант, но го бие с реализацията.
"Плувният ген е налице във фамилията. Пламен беше по-тих, а Мишо е по-буен, но пък е по-тежък във водата", разказва първият треньор на Александров Георги Енчев.
Животът на Мишо се променя през 1994 г. Тогава баща му, който е съботянин и проповедник във Велинградската енория, получава покана от САЩ и се мести в малкото градче Шампейн, близо до Чикаго. Година по-късно при Пламен отива и семейството му. Мишо започва да учи в САЩ, където завършва гимназия, а по-късно е студент по психология в Северозападния университет в Еванстън, Илиноис.
Самият Александров е трудно откриваем, рядко говори за себе си и е съсредоточен върху плуването. Според запознати той се чувства по-скоро американец и иска да бъде наричан Майк. По този начин се обръщат към него и медиите в САЩ, за които Александров не е Михаил, а Майкъл.
"Той е безкрайно трудолюбив, прихванал го е от американската система. По американски търси играта. В името на шоуто е готов да предизвика бой", допълва Енчев.
В България Александров подобрява над 40 рекорда. През 2007 г. печели два бронзови медала на европейското първенство по плуване в Дебрецен (Унг), като и в двете дисциплини - 100 и 200 м бруст, подобрява националните рекорди. Медалите му са сред малкото отличия, спечелени от нашите плувци през последните години. Александров участва и на 2 олимпиади - в Атина '04 и в Пекин '08, където обаче не се представя убедително. В Китай остава 11-и, но малко след това завършва на 6-о място във финала на световното първенство.
Именно след игрите в Китай преди 2 години той решава да смени герба. Изпраща писмо до федерацията, с което уведомява шефовете, че спира да плува за България. В САЩ вече е име. През 2007 г. печели първа титла за университета си от 1933 г., като е най-бърз на 100 ярда бруст. Общо в колежанските състезание Майк има 24 медала, което е второ постижение в историята.
"Той се чувства повече американец. Затова реши да смени цветовете на червено, бяло и синьо. Има американско гражданство от 2006 г.", пише за Александров един от реномираните сайтове за плуване в САЩ goldmedalmel.com.
Заради решението си да се състезава за Щатите Александров е принуден да спре с плуването за година. Първото участие за новата му родина е в Манчестър (Вбр) през 2009, където печели състезанията на 100 и 200 м бруст.
"Не е лошо като за новак в американския отбор", отбелязват медиите тогава.
Голямата цел на Майкъл са игрите в Лондон: "Ще участвам на всички стартове за Гран при. Тренирам усилено, а целта е да ставам все по-добър и по-добър."
Емил Николаев, "7 дни спорт"