Часовникът, който ще измерва времето на гребците по време на Европейското първенство в Пловдив през тази година изобщо не изглежда като часовник. Той е… камера. И даже не една. Ще бъдат две – заради сигурността. За непредвидени технически проблеми е предвидено и ръчно времеизмерване, но до неговото използване едва ли ще се стигне. Това обясни Ралф Хофман – мениджър проекти по гребане на швейцарската фирма „Суис тайминг”. Неговата компанията е избрана от Международната федерация по гребане (ФИСА) за официален измервач на времето на всички големи гребни състезания. Хофман е в Пловдив на първи работни срещи с организаторите на Европейското първенство.
И двете камери ще бъдат инсталирани на финалната кула на гребния канал в Пловдив. Свързани са със старта и когато там натиснат бутона за започване на състезанието, сигналът достига до финала, включва камерите и часовникът започва да отброява времето на гребците.
В продължение на два дни Ралф Хофман с немска акуратност оглеждаше всеки метър от гребното трасе, което е дълго два километра. На старта и на финала на канала, както и на всеки 500 метра ще има специални пунктове с камери на „Суис тайминг”, които ще „прихващат” лодките и ще дават междинни и крайни времена, ще определят средната скорост, броя на загребванията и средната дължина на всяко загребване. „Часовниците” на европейското първенство по гребане са уникални и твърде скъпи. Цената на всеки един от тях започва от 15 000 EUR, но Ралф Хофман каза, че не може да посочи точната цифра.
„Специфичното на измерванията на времето на състезания по академично гребане е в това, че става дума за по-дълга надпревара – средно всяка гонка е между 6 и 8 минути, обяснява г-н Хофман. - При бяганията можеш да обхванеш цялата дистанция с поглед, а при гребането не е възможно – дистанцията е 2000 метра. Най-важно е да синхронизираме времеизмерването на всички пет поста, които са разположени по дължината на гребния канал. За целта „Суис таймнг” ще донесе и ще инсталира на канала в Пловдив специални кабели с дължина не по-малко от 4 километра. За да бъде едно състезание честно спрямо гребците, ние трябва да дадем точно и надеждно измерване на техния състезателен труд.”
Времената в Пловдив ще се изписват на информационното табло с точност до 1/100 от секундата, но всъщност те ще бъдат измервани с много по-голяма прецизност от швейцарските камери – с точност до 1/10 000 от секундата.
По време на състезанията Ралф Хофман и екипът му са заети не само с измерванията на времето, но и с разпечатване на информация с резултатите от всяка гонка и предоставянето й на съдиите и на медиите.
Прецедент в историята на време измерванията на състезания по гребане има един единствен случай, в който „Суис тайминг” не е успяла да определи коя лодка е била по-бърза. Въпреки фотофиниша, камерите не успяват да определят втория и третия. Причината са високи вълни и ниска видимост заради лошото време. Това налага комисарите на ФИСА да приложат правилника и да пуснат още веднъж на състезание само втората и третата лодка, за да определят тяхната класация, разказа Ралф Хофман.
Eвро 2011 по гребане в Пловдив ще се проведе между 16 и 18 септември.