Новоизбраният Управителен съвет на Българския колоездачен съюз ще сезира прокуратурата за това, че не е получил никакви документи и достъп до счетоводството и деловодството по време на управлението на старото ръководство. Това обяви на пресконференция в Националния пресклуб на БТА Евгений Димитров, председател на УС на БКС. Основен проблем на новото ръководство е липсата на лиценз.
"Липсата на лиценз до този момент спъва организацията на всякакви състезания и провеждането на 63-а международна колоездачна обиколка на България е под въпрос", каза Димитров.
"Финансовите задължения, останали от старото ръководство, възлизат на повече от 600 хиляди лева. Всички нередности, които съпътстваха управлението на стария УС, според нас, са извършвани със съгласието на бившия министър на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков. Нямаме достъп до печата, кореспонденцията и сайта на бившето ръководство. Смея да твърдя, че българското колоездене е пред срив. Времето не работи в наша полза, но ние сме твърдо решени да направим всичко необходимо да успеем да стъпим на крака. Нарушенията на старото ръководство са огромни. Те просто саботират бъдещата ни работа", добави той. Димитров разкри точните суми на задълженията.
"Оставени са много задължения към национална спортна база - 73 800 лева, към МВР - 67 500 лева, към съдийската колегия, на която не е изплатена и стотинка за 61-а и 62-а колоездачна обиколка на България. Сумата възлиза на 43 000 лева, както и задължение към БОК за членски внос за пет години назад", съобщи председателят на УС на БКС. "Може би всички тези проблеми, които срещаме, се дължат на факта, че финансовия отчет на предишното ръководство не беше приет на последното Общо събрание и на нежеланието от наша страна да бъдат заличени пет клуба от членство в БКС. 29 клуба ни гласуваха доверие на общото събрание на 14 март от общо 42 и ние не можем да злоупотребим с тяхното доверие. Искахме от старото ръководство да ни предостави отчет за ревизията, но това не беше направено. Старият УС управляваше еднолично. Парадоксално е, че вместо масовизиране на колоезденето се стигна до заличаване на много клубове, което е недопустимо", коментира още Димитров. Той ще поиска среща с министъра на младежта и спорта проф. Мариана Георгиева.
"В най-скоро време ще поискаме срещна с министър Мариана Георгиева, за да я запознаем с всички проблеми. Надявам се да срещнем разбиране и съдействие. Може да се стигне до създаването на нов колоездачен съюз. Чакаме да излезе съдебната регистрация, която да ни помогне да решим многото проблеми, които имаме", каза още Димитров.
Генералният секретар на БКС Веско Михайлов също обяви точни суми, които са останали като задължения от старото ръководство. "През 2012-а година задълженията на стария УС възлизаха на 362 хиляди лева, а в края на 2013-а нараснаха на 600 хиляди лева. Натъкнахме се на много фиктивни фактури. Липсва всякаква прозрачност. Не са изплатени 3300 евро такса за проведената миналата година 62-а Обиколка на България и не са изплатени премиите на етапните победители. Надяваме се да реализираме провеждането на най-близките състезания, които предстоят, въпреки че нямаме лиценз и по този начин те ще бъдат организирани от клубовете", заяви Михайлов.
На пресконференцията присъства и Ивайло Габровски, четирикратен победител в Обиколката на България. "Настоявам за моментална намеса на министерството на младежта и спорта за тотална ревизия и виновните да понесат своята отговорност", каза той. Председателят на Контролния съвет на БКС Пламен Димитров съобщи, че одита не е завършен, тъй като старото ръководство не дава отчет за похарчените средства.