Рекорден брой от 42 –ма участника стартираха в заключителния за сезона веломаратон от 200 км в Сливен. За седми път проявата се организира от КК „Сините камъни” и Българската федерация по туризъм. Маршрутът на проявата премина през населените места на Сливенски минерални бани – Кермен – Еленово – Нова Загора – Кортен – Твърдица – Казанлък – Сливенски минерални бани, предаде кореспондентът на Novsport.com в Сливен.
“Хубавото време и новият асфалт, както и големият брой стартирали, допринесоха за уникалния резултат на първите шест, достигнали до финала: 5 часа и 52 минути! Това е с 1 минута под контролното време за 200 км дистанция, нещо което досега не се бе случвало. Участници от 7 клуба премериха сили по 204 км трасе, с обща денивелация 1150 м. Много от тях подобриха личните си постижения”, обяви един от най-добрите сред участниците и организатор на проявата Лазар Владиславов.
Ирина Ганева от Бургас установи най-добър резултат за жени за всички времена: 6:25, което е по-добро от досегашния мъжки рекорд. Общо 5 жени се включиха сред колоната. От КК „Сините камъни” това бе Даниела Захариева, завършила с време 10:55 часа. Като цяло от 42 стартирали 38 достигнаха до финала. Най-многобройни на старта бяха представителите от КК „Бургас” – 16, като за съжаление и четиримата незавършили бяха от същия клуб. КК „Сините камъни” бе представен от 8 участника, като всички те завършиха успешно. Сливенските участници с най-добро време са Стефан Бахаров и Лазар Владиславов, с лични постижения от 7:02 ч.
Коломаратоните – Бревети не са състезания. Те представляват ограничени по време колоездачни пробези, които могат да се дефинират като „туризъм с повишено функционално натоварване”. Ограничението е на база средна скорост, която в зависимост от дистанцията е определена в диапазона от минимум 15 км/ч и максимум 34 км/ч. В същото време всеки участник получава сертификат с изписано време на завършване и това дава възможност за правене на неофициално класиране. Именно в това се заключава уникалният характер на бреветите, в тях някои от участниците могат да правят чист туризъм – в рамките на определеното време, други могат да влязат в съревнование и да се нарекат състезатели – аматьори. Този регламент е може би най-старият в света, още от времето на първите колоездачни състезания като „Париж-Брест-Париж”, предшественик на Тура, където туристи и състезатели са участвали заедно.