По време на проведеното в София световно първенство за юноши и девойки се разрази огромен скандал между българските съдии и шефовете на “легитимната” федерация по щанги. До шестия ден на състезанието никой не знаеше, какво ще бъде заплатено на хората, извикани от цялата страна, за да обезпечат провеждането на това мероприятие. Най-сетне, в разрез с всички законови уредби, адвокатът Тенев (генсек на БФВТ) нареди да се изплащат чрез СМЕТКИ ЗА ИЗПЛАТЕНИ СУМИ (!!!) по 60 лева на човек на ден, без договори и ведомости за изплащане.
На практика, хората от Шумен, Добрич, Варна и др. взеха по 50 лева за 12-13- часов работен ден (включително 2 съботи и 2 недели) без дневни. Самата бланка на този документ започва с фразата “Съгласно договор №...от...до...на лицето...трябва да се изплати сумата...”, т.е. този документ без договор не върви.Със съдиите такъв договор не беше подписан, защото тогава всеки от тях трябваше да получи право на пътни до мястото на проявата и по 20 лева командировъчни на ден – нещо, което е законно установено у нас. Освен това на същия “документ” не се изписва за каква работа са изплатени тези суми, при какви условия, взаимни договорености и пр. Или, давам ти пари за нещо, ама как да разбере проверяващият или който и да е друг, целесъобразен ли е този разход?
В крайна сметка, какво се получава – шефовете на федерацията събират с едната ръка таксите за участие от представителите на всички страни, а с другата подхвърлят на раята без договори, без ведомости и пр. документи своеволно определени суми. Не се зачитат таблици, образци на документи с “изготвил”, “изплатил”, “проверил”, “утвърдил” и пр. задължителни за тези случаи подписи на лица. Ходи президентът на федерацията с една торба пари и раздава на всеки по толкоз, колкото каже генсекът Тенчо Тенев– без касиери, счетоводители и пр. надлежни лица. Ако ги даваха направо, по мафиотски – макар че не е правилно, няма лошо, ама ако удържаш данъци и се правиш на голямата работа – това не върви. И въпреки че парите не са бюджетни и подлежащи на съответното отчитане, когато плащаш на български граждани ( ¾ от тях с висше образование), които си използват за целта част от годишните си отпуски, когато ги наемаш за работа в продължение на 8-10 дни и им удържаш данъци по българските закони, трябва да подлежиш на контрол и да правиш всичко, което е необходимо в тази връзка.
Върхът на “правните” безсмислици и действия на шефовете на БФВТ беше изплащането на пътните разходи на съдиите в последните минути на последния ден, като хонорар – с 10% удръжка? Погледнато формално – възможен ход, погледнато от друга страна - извратена работа.