Венелин Хубенов бе преизбран за председател на Българския колоездачен съюз /БКС/ на днешното извънредно общо събрание. В състава на новия управителен съвет /УС/ от девет души влезе и действащ състезател – най-добрият български колоездач през последните години – Ивайло Габровски.
Извънредното събрание бе предизвикано от представители на недоволни от ръководството и от развитието на този спорт клубове.
Варненският черноморски колоездачен клуб издигна кандидатурата за председател на БКС на един от асовете на българското колоездене за всички времена – Ненчо Стайков. Той обаче, след кратко експозе, на практика си направи отвод, предлагайки за шеф на БКС бившия външнотърговски работник и заместник министър от близкото минало, а сега бизнесмен - Кирил Цочев, чиято кандидатура бе издигната формално от делегата на КК „Зебри” /Нови Искър/ Валентин Иванов.
Настъпилото кратко объркване и наложилите се доуточнения „заработиха” в полза на статуквото и новите кадрови предложения бяха отхвърлени чрез явно гласуване от представителите на имащите право на вот 16 клуба.
Това се случи въпреки приличната програма за промени, която опонентите на досегашната управа разпространиха, и въпреки твърдо демонстрираната воля за поемане по нов път.
След като, предложен от КК "Слънчев бряг", Хубенов остана да се състезава сам със себе си за главния пост и след като, естествено, бе преизбран, старият нов председател предложи в новия УС да влязат 11 души. Четирима от тях си направиха веднага отвод, бяха лансирани нови имена, последваха нови отводи и в края на краищата управата остана от девет души: Венелин Хубенов, председател, Николай Колев, зам.-председател, и членове – Цвятко Чолаков, Георги Енчев, Веско Михайлов, Митко Владов, Васил Корцанов, Дамян Николов и Ивайло Габровски.
Преди това събранието прие отчет за работата на Съюза през 2007-2009 г., направен от генералния секретар на организация Цвятко Чолаков. Докладът бе кратък, но затова пък незадълбочен, безличен, неаналитичен. Разискванията по изложението бяха също вяли, шаблонни, на моменти – приповдигнати и дори смехотворни.
После бе приета финансовата рамка на бюджета на БКС за 2010 г. - 718 хиляди лева. Числото наистина е респектиращо на фона на досегашното, но бе изяснено, че в него са включени и средства от /евентуални/ външни програми. Иначе се планира да бъдат събрани /едва!?/ 60 хиляди лева от собствени източници, което докладчикът определи като "реализъм".
Направена бе и промяна в Устава на БКС, свързана с процедурата по свикване на общо събрание. За това вече ще е достатъчно обнародване на поканата в два национални всекидневни вестника.
Вълнението на делегатите и на част от президиума беше неочаквано раздвижено към плюс и минус от писмо до общото събрание, подписано от министъра на спорта Свилен Нейков. В него той изразява надежда, че колоезденето ще преодолее тенденцията на спад в развитието си през последните години и ще тръгне с „подходящо ръководство” по пътя на възходящо развитие.
Това председателят Хубенов смята, че може да се случи, като първо бъдат „изгонени търговците от храма”. Под „търговци” той разбира най-вече бизнесмена от Бургас Милко Милков, финансовия благодетел на едноименния колоездачен клуб, а под „храм” – столичния колодрум, разфасован, според Хубенов, във вреда на колоезденето. Месечният наем, срещу който са отдавани най-апетитните „парчета” от съоръжението, построено още през 30-те години на миналия век, бил обидно нисък - едва 1360 лв.
Хубенов се разграничи и от очевидно безпринципното определяне на състава на олимпийския ни шосеен тим за Пекин ’08, като не изясни обаче защо допусна това като първи човек в БКС, който, въпреки „разграничението” си, спокойно продължи да управлява. Не стана ясно и кой кого всъщност управлява.
В края на събранието четирикратният триумфатор в Обиколката на България Ивайло Габровски, вече като член на УС, призова за по-топла и непрекъснато връзка между състезатели и управа, а водещият заседанието Румен Попов /”Цар Симеон”, Пловдив/ изрази омерзението си от „интригантските нрави” в живота на нашето колоездене през „последните пет години” и обяви, че се оттегля от пряко участие в този живот, поне на национално равнище.
Така минорно завърши това извънредно събрание, което бе очаквано от мнозина с надеждата за стабилни стъпки напред към възкресяване на успехите на този славен някога спорт за България. За тази слава днес ни напомни само достолепното и благородно присъствие в зала „Олимпийска” на доайена на българското колоездене, големия шампион Боян Коцев. Той скоро навършва 80 години и делегатите подписаха предложение до президента на републиката, инициирано от спортния клуб „Левски”, за удостояването му с орден „Стара планина”.