2018 година е историческа за европейския футбол, защото на континента се пръкна ново състезание. Идеята на проекта е ясна - дългогодишната девалвация на приятелските мачове да бъде преустановена и националните отбори да бъдат вкарани в някакъв смислен режим на действие. За държави като България контролите бяха дотам загубили съдържание, че в последните няколко години дори престанаха да се провеждат. Така националният отбор на една държава от средна ръка за Европа остана с четири-пет мача на година, което определено не е никак добре.
По самата формула на Лигата на нациите висят много въпросителни, защото не е напълно ясно как на практика ще се стикова новото съперничество с квалификациите за европейското първенство. Но феновете на играта не трябва много да се замислят върху подробностите, а върху удоволствието от спектаклите. Защото на хоризонта от септември до ноември се задават мачове като Германия - Франция, Италия - Португалия, Испания - Англия или Испания - Хърватска.
Новият турнир дава минимум шест мача повече и втори шанс за получаване на квота за европейското първенство през 2020-а. Около 90% от бъдещите участници на континенталния форум ще дойдатот Лига А и Лига В. Но за страните в Лига С и Лига D се отваря голям шанс - да се класират на Евро 2020, без да им се налага да мерят сили с отбори от ранга на Германия, франция, Англия, Италия, Испания и прочие.
Стартиращата днес надпревара доведе до сериозни промени в календара на националните отбори. Тя отлага същинските евроквалификации за no-късна дата - от 21 март догодина. В Лигата на нациите участват 55 национални отбора от страните членки на УЕФА. Те са разделени в четири дивизии (наречени лиги) според техния коефициент, като всяка отделна дивизия (лига) включва по четири групи. Лига А и В се състоят от по 12 тима, Лига С от 15, a D - от 16. Отборите ще играят помежду си на разменено гостуване, а победителите в групите получават право да участват във финалните плейофи за участие на Евро 2020 (заместват баражите). Ако някой от победителите в своята група вече си е осигурил място на европейското през квалификациите, мястото му в плейофите на Лигата на нациите се заема от следващия най-добре представил се отбор в съответната лига.
Също така победителите от всяка група от Лига В, С и D ще се изкачват автоматично в по-горната лига, а завършилите на последно място в Лига А, В и С изпадат в по-долната за следващото провеждане на турнира.
Само спечелилите своите групи в Лига А ще изиграят финален турнир през юни 2019-а за определяне на големия победител в първото издание на новосформираната надпревара. Най-важната подробност е, че само 4 отбора ще се класират за европейското първенство през Лигата на нациите. Останалите 20 ще бъдат определени от основните квалификации за турнира през 2019-а и 2020-а.
Плейофната фаза в новия турнир включва 16 отбора, разделени на 4 потока, като България например ще се бори за класиране само с отбори от Лига С. Ако момчетата на Петър Хубчев спечелят групата в компанията на Норвегия, Словения и Кипър, ще играем полуфинали и финал (в един мач) срещу най-добрите от другите три групи в нашата дивизия (тоест някои измежду Шотландия, Албания, Израел, Унгария, Гърция, Финландия, Естония, Румъния, Сърбия, Черна гора и Литва).
В полуфиналите отборът с най-висок коефициент според ФИФА приема тима с най-нисък в първия полуфинал. Отборът с втория най-висок коефициент формира втория полуфинал срещу тима с третия най-висок коефициент. Въпросните плейофи ще се проведат между 26 март и 21 май 2020-а -тоест след квалификациите за Евро 2020. Лигата на Нациите си има и официален химн. Песента е микс от класическа и електронна музика и ще бъде пускана във всеки мач под знака на турнира, когато играчите излизат на терена.
Както вече стана ясно, финалната четворка в Лига А ще се проведе през юни догодина (тя няма отношение към квалификациите за Евро 2020). Всички мачове ще бъдат играни на неутрален терен. Победителят ще получи специална сребърна купа с височина 77 см и тегло 7,5 килограма. Бюджетът на първото издание на Лигата на нациите е точно 76 250 000 евро. Всеки тим в Лига А получава 1,5 млн. евро, в Лига В -1 млн. евро, Лига С - 750 хил. евро и Лига D - 500 хил. евро. Победителите във всяка група на отделните лиги могат да удвоят своите пари.
Първият официален шампион в турнира ще получи 4,5 млн. евро, а загубилият финала 3,5 млн. евро. Третият -2,5 млн. евро, а четвъртият -1,5 млн. евро.