Етичната комисия на ФИФА, която провежда разследване за възможно договаряне между представители на страни, подали заявки за домакинство на световните първенства през 2018 и 2022 година, предупреди, че ако бъдат открити виновни, те ще бъдат лишени от правото да представят кандидатурите си. Съгласно правилата на ФИФА, на националните федерации, подали заявки за домакинство, "им е забранено да влизат в договореност с други федерации или с каквато и да е трета страна в опит да въздействат на този процес".
Според вестник "Дейли телеграф", разследването може да е свързано със заявката, подадена съвместно от Испания и Португалия, а също така и със заявката на Катар. В днешния си брой вестник "Дейли телеграф" напомня, че още през септември изданието е писало, че именно тези страни се опитват да влязат в договореност по повод провеждането на световните първенства през 2018 и 2022 година и е предупредило ФИФА.
Но ФИФА отбеляза, че на международната федерация нищо не е известно за подобни случаи. "Ние сме уверени, че нашата организация следи по най-внимателен начин и най-ефективно за ситуацията с подадените заявки", написа ФИФА в комюнике. Официален представител на съвместната заявка на Испания и Португалия заяви, че няма да коментира ситуацията до окончателното разследване на случая. Представител на Катар също отказа коментар. А в изявление президентът на ФИФА Сеп Блатер каза, че подозренията по повод договореност между федерациите ще се разследват паралелно с разследването по обвиненията в корупция, отправени от британската преса по адрес на двама от 24-те члена на Изпълнителния комитет на ФИФА.
В неделния си брой британският вестник "Сънди таймс" съобщи, че двама членове на Изпълнителния комитет на ФИФА са се съгласили на 3,2 милиона щатски долара, за да поддържат кандидатурата на САЩ за домакин на световно първенство по футбол. С подобно предложение към тях са се обърнали двама журналисти от "Сънди таймс", които са се представили за лобисти, представляващи интересите на футболната федерация на САЩ. В качеството на заподозрени са президентът на Футболната конфедерация на Океания - Рейнолд Тамари от Таити /Таити - най-големият остров на Френска Полинезия, намиращ се в Южния океан - бел. на пр./ и президентът на футболния съюз на Западна Африка - Амосе Адаму от Нигерия. Според вестника парите е трябвало да бъдат преведени за строителство на футболни обекти чрез частни компании, посочени от двамата членове на Изпълнителния комитет на ФИФА.