Раните от загубения полуфинал през 1990-а от Германия са 28-годишни, но те все още са опустошително сурови за Англия. По същия начин самото споменаване на сърцераздирателната загуба от Франция с 1:2 през 1998-а е достатъчно, за да просълзи всеки хърватски фен. Така че днешният полуфинал е шанс и за двете нации да успеят да прогонят някои зли демони на тази фаза на световните първенства. Време е за екзорсизъм!
Последния път, когато Трите лъва бяха на полуфинал на световно първенство (1990-а), Хърватия все още не беше получила своята независимост. Това се случи година по-късно. Сега очакванията са за истинско зрелище в Москва.
Феновете на Англия загубиха трезвото си мислене след спокойната победа над Швеция на 1/4-финалите и без никакво съмнение достигането до последните 4 е голям успех за Трите лъва, които тръгнаха без сериозни амбиции. Чудесното им представяне е изработено под бдителния поглед на Гарет Саутгейт и лидерството на Хари Кейн, които вдъхновиха и поведоха подценяваната група от играчи до неочаквана слава.
Междувременно Хърватска има творческия гений на Лука Модрич, който блести на Мондиала. Но шахматистите се нуждаеха от продължения и дузпи в предишните два етапа, за да изхвърлят Русия и Дания. Това няма как да не ги е изтощило както физически, така и психически.
Играчите на Англия са на седмото небе в момента и възнамеряват да останат на тази височина и след срещата с балканците. На Трите лъва може и да им липсва креативност, но статичните положения правят така, че това да няма значение. Малко под половината голове на този Мондиал дойдоха от ситуации с "мъртви топки". Това си е световното първенство на статичните положения, а на турнира в Русия няма по-добър отбор на подобни отигравания от Англия.
Възпитаниците на Гарет Саутгейт вкараха 5 гола от корнери и свободни удари - най-много от всички на форума. Разписаха се и от три дузпи - повече от всеки друг тим. Или общо 8 гола от статични положения - число, достигано за последно от Португалия през 1966 г. Любопитното е, че последните 3 отбора, които са се разписвали от 3 или повече корнера в един турнир, в крайна сметка спечелиха световната титла - Германия през 2014-а, Италия през 2006-а и Франция през 1998-а. Историята показва, че в крайна сметка това може да се окаже решаващо за трофея.
Когато Златко Далич пое шахматистите в края на 2017-а, той се изправи пред дилемата как да използва ефективно двама от най-добрите халфове в света - Иван Ракитич и Лука Модрич. Специалистът избра система 4-2-3-1, която дава страхотни резултати, а полузащитникът на Реал Мадрид играе в ролята на десетка. Влиянието му на турнира в Русия е огромно. В четвъртфинала със Сборная той докосна топката 139 пъти и направи 102 паса. Ракитич има по-малко влияние, но ако двамата се представят в най-добра светлина, халфовата линия на Трите лъва ще има сериозни проблеми.
Опитът също е на страната на Хърватия. В състава на балканците има спечелени 9 Шампионски лиги, докато в този на Англия - само 1. Голяма част от играчите на шахматистите са заедно вече почти десетилетие, като основните фигури Модрич, Манджукич и Ракитич дебютират в края на 2006-а и началото на 2007-а. Усещането в страната е, че този тим сега е на върха и никога не са били по-щастливи като група.
Това ще бъде осми сблъсък между двете нации. Англия има 4 успеха, а Хърватия само 2. Досега двата отбора са се срещали веднъж на голям турнир. Това се случи на Евро 2004, когато тогавашният 18-годишен английски тийнейджър Уейн Рууни вкара 2 попадения за победата на Трите лъва с 4:2. Шахматистите обаче получиха своето отмъщение в квалификациите за Евро 2008, когато спечелиха с 3:2 на "Уембли", а албионците пропуснаха международния форум в Австрия и Швейцария.