Гърция ликува след драма: Олимпиакос донесе първи евротрофей! (ВИДЕО)

Фиорентина загуби втори пореден финал в ЛК след гол в 116-ата минута

Олимпиакос е първият гръцки футболен отбор с европейски трофей!

Това стана факт, след като „легендите“ победиха с минималното 1:0 и гол в 116-ата минута италианския Фиорентина на стадион „Света София“ в Атина.

Единственото попадение в изключително драматичния финал на Лигата на конференциите отбеляза нападателят Аюб Ел Кааби.

Така „виолетовите“ загубиха втори пореден финал в турнира, след 0:1 от английския Уест Хем през миналия сезон, за да останат с 1 международен трофей от 6 опита.

Треньорът на гърците Хосе Луис Мендилибар пък спечели втора поред евротитла, след като преди година изведе Севиля до успех в Лига Европа.

Олимпиакос започна по-амбицирано срещата и след само 202 секунди игра Даниел Поденсе стреля опасно, ала вратарят на Фиорентина спаси.

„Виолетовите“ отговориха в 5-ата минута, с бърза контраатака след последвалия от избиването корнер, но Андреа Белоти се подхлъзна точно преди да нанесе изстрел.

Двата отбора продължиха да редуват атаки и в 9-ата минута Фиорентина вкара гол, който обаче беше отменен заради засада на Сергей Миленкович-Савич.

Постепенно италианският тим изравни играта и имаше нов шанс, чрез Джакомо Бонавентура, който обаче стреля право в ръцете на вратаря.

Секунди след това отново Бонавентурапропусна, а в 26-ата минута Даниел Поденсе засече хитро отблизо, но Пиетро Терачано внимаваше и спаси.

Малко преди почивката Аюб Ел Кааби напредна бързо, ала стражът излезе умело и предотврати опасността, за да дойде паузата при резултат 0:0.

По време на нея се стигна до напрежение в сектора на Фиорентина след провокация от страна на привържениците на Олимпиакос и се наложи част от футболистите на италианците да отидат до сектора, за да успокоят страстите.

Такива имаше и преди самия мач, като властите в Гърция съобщиха за няколко арестувани фенове и от двата отбора.

Второто полувреме започна далеч по-предпазливо от първото.

Първото по-опасно положение след почивката бе за Фиорентина и дойде чак в 65-ата минута. След центриране от корнер, Никола Миленкович се извиси над всички и стреля с глава, но неточно.

Малко след това Кристиан Куаме получи в наказателното поле и се опита веднага да стреля, но не успя да улучи добре топката. Тя обаче се насочи застрашително към горния ляв ъгъл на вратата, ала Цолакис показа класа и спаси.

Олимпиакос можеше да открие резултата 10 минути преди края на редовните 90, след центриране от статично положение. Висенте Ибора се извиси и стреля с глава, но топката премина на милиметри от целта.

Впоследствие напрежението си каза думата и двата отбора изчакаха предпазливо продълженията.

Още в началото на първата от Олимпиакос имаха претенции за дузпа, тъй като топката срещна ръката на бранител на Фиорентина, но главният съдия разгледа ситуацията с ВАР и не посочи бялата точка. Малко след това резервата Стеван Йоветич стреля от средна дистанция, но Терачано спаси.

В 110-ата минута Фиорентина беше близ до попадението. Нанитамо Иконе овладя майсторски пас към него, но ударът му в десния ъгъл след това беше брилянтно спасен от Константинос Цолакис.

Така се стигна до 116-ата минута, в която 47-кратните шампиони на Гърция хвърлиха в истински екстаз феновете си.

Сантяго Есе центрира отляво и Аюб Ел Кааби засече с глава, за да вкара своя гол №33 през сезона и №11 в турнира, в който печели и голмайсторския приз.

Попадението дълго бе разглеждано заради съмнения за засада, но ВАР показа, че такава няма и така Олимпиакос триумфира с третия си треньор през кампанията - Хосе Луис Мендилибар.

Олимпиакос – Фиорентина 1:0
1:0 Аюб Ел Кааби (116)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Олимпиакос: 88. Костас Цолакис, 23. Родиней, 45. Панайотис Рецос, 16. Давид Кармо, 3. Франсиско Ортега, 32. Сантиаго Хесе, 8. Висенте Ибора, 56. Даниел Поденс, 6. Чикиньо, 7. Костас Фортунис (к), 9. Аюб Ел Кааби;

Резерви: 1. Александрос Паскалакис, 99. Атанасиос Пападудис, 5. Андре Орта, 11. Юсеф Ел Араби, 15. Сотирис Александропулос, 18. Куини, 19. Йоргос Масурас, 20. Жоао Карвальо, 22. Стеван Йоветич, 27. Омар Ричардс, 65. Апостолос Апостолопулос, 74. Андреас Нтой;

Треньор: Хосе Луис Мендилибар;

Фиорентина: 1. Фелипо Терачано, 3. Кристиано Бираги (к), 28. Лукас Мартинес Куарта, 4. Никола Миленкович, 2. Додо, 38. Роландо Мандрагора, 6. Артур, 5. Джакомо Бонавентура,  99. Кристиан Куаме, 20. Андреа Белоти, 10. Николас Гонсалес;

Резерви: 53. Оливер Кристенсен, 8. Максим Лопес, 9. Лукас Белтран, 11. Жонатан Иконе, 16. Лука Раниери, 18. М’бала Нзола, 19. Джино Инфантино, 22. Давиде Фараони, 32. Алфред Дънкън, 33. Майкъл Кайоде, 65. Фабиано Паризи, 72. Антонин Барак;

Треньор: Винченцо Италиано;