3. Рангелов вкара в Лига Европа, но Коняспор е пред отпадане, Саутхемптън обърна Интер след Де Бур (ОБЗОР)

Иван Иванов с жълт картон при загуба на Пао, Жуниор Кайсара отбеляза първия си гол за Шалке, който се класира напред

Саутхемптън върви към фазата на елиминациите в Лига Европа след обрат и паметна победа над Интер с 2:1, като пропуснаха и дузпа. Двубоят бе от 4-ия кръг на група „К”, а нерадзурите, които уволниха Франк де Бур, бяха водени от  помощника Стефано Веки.

При първата си по-сериозна атака и точен удар Интер откри. Първо топката бе изчистена пред голлинията, но тя попадна в Икарди, който я забърса в близкия ъгъл.

Точно преди края на първото полувреме игра с ръка на Перишич в наказателното поле нагорещи страстите. Реферът отсъди спорна дузпа в полза на Саутхемптън, а Макуин налетя на Кандрева в разправията, като играчът на Интер използва лакът в лицето на съперника. Страстите бяха охладени с по един жълт картон, а Ханданович спаси дузпата, бита от Тадич.

Саутхемптън подобри играта си след почивката. Ханданович извади удар с глава на Върджил ван Дайк под гредата преди холандският защитник да намали при последвалия корнер в 64-ата минута.

А пет минути по-късно нещастен автогол на Юто Нагатомо осигури обрата за „светците”. Защитникът на Интер допусна центриране отляво на Тадич да рикошира в бедрото му и да прехвърли вратаря Ханданович.

Икарди можеше да изравни след подарък, но Фрейзър Форстър се намеси решително.

Победата оставя английския състав на второто място в група „К” със 7 точки от 4 мача, което означава, че те ще си осигурят 1/16 финали, ако победят лидера Спарта Прага на 24 ноември в чешката столица. Интер е на дъното с едва 3 точки (1 победа и 3 загуби).

Спарта се наложи с 2:0 над Апоел Беер Шева благодарение на автогол на Бен Битон и попадение на Давид Лафата през първата част.

Аякс се класира за фазата на елиминациите от група “G”, присъединявайки се към Зенит (Санкт Петербург). Амстердамци задържаха комфортната си преднина срещу Селта, като водеха с 3:0 до 79-ата минута, но до края допуснаха две попадения за крайното 3:2. Отборът на Петер Бос събира 10 точки и остава без загуба, водейки с 5 пред Стандард Лиеж и Селта.

В другия мач белгийския Стандард нанесе тежка загуба с 3:0 над гръцкия Панатинайкос с Иван Иванов в състава. Бившият български национал получи жълт картон в 66-ата минута при 0:1, а неговият съотборник М’Поку бе изгонен за две предупреждения в 77-ата минута. Иван Леков беше делегат.

Другият българин в късните мачове – Димитър Рангелов, вкара първия си гол в турнира, но неговият Коняспор допусна обрат до 1:3 като гост на португалския Брага в група „Н”. Рангелов, който е повикан за квалифиакцията с Беларус на 13 ноември в София, се пребори с Лазар Росич в наказателното поле и мушна по диагонала във вратата на Брага (5 точки). Коня (1 точка) е на път да отпадне, но засега оцеля, защото Гент (4 точки) загуби.

Шахтьор (Донецк) е третият отбор, който се класира предсрочно. Украинският състав се разправи с белгийския Гент с 5:3 в един от най-резултатните мачове на вечерта наред с Атлетик Билбао – Генк (5:3). Шахтьор не може да бъде изместен от първото място (12 точки).

Шалке 04 пък е четвъртият отбор на 1/16 финалите след 2:0 над ФК Краснодар в група “I”. Първи гол с екипа на „кралскосините” отбеляза бившият ляв защитник на Лудогорец Жуниор Кайсара. В другия мач Залцбург шокира Ница с Марио Балотели (жълт картон) с два гола на Хуан Хи-чан. Шалке води с 12 точки, следван от ФК Краснодар с 6 и Залцбург и Ница с по 3.