3. Шахтьор акостира в Истанбул след 2:1 над Динамо в Донецк

Шахтьор акостира в Истанбул след 2:1 над Динамо в Донецк

Отборът на Шахтьор (Донецк) успя да постигне много ценна победа с 2:1 над тима на Динамо (Киев) в полуфинална среща-реванш от турнира за Купата на УЕФА и така, с общ резултат 3:2, се класира за финала в Истанбул, където ще срещне победителя от срещата Хамбургер – Вердер. Двубоят се игра на стадион „Олимпийски” в Донецк и като цяло не бе много интересен като най-вълнуващото в него бе късният гол на Илсиньо, с който „миньорите” станаха първият отбор класирал се на финал за Купата на УЕФА.

Срещата започна в бавно темпо като играта се водеше основно в центъра на терена. В 17-ата минута Илсиньо от домакините центрира от дясно, Юсуф не успя да изчисти топката добре, пращайки я около точката на дузпата, където бе Жадсон, който разстреля Богуш след удар с десния крак, пращайки кълбото в горния десен ъгъл на вратата му. След това попадение темпото на игра видимо падна като домакините се прибраха в своята половина и изчакваха своите шансове на контраатака. Така дойде 38-ата минута, когато гостите получиха правото да изпълнят фаул вляво от вратата на Пятов. След изпълнението Вукойевич успя да засече топката и отбеляза, но попадението бе отменено, тъй като той се намираше в положение на засада. Това бе и последното по-интересно положение в това скучно първо полувреме и почивката дойде при този резултат.

Втората част започна страхотно за гостите, след като в 48-ата минута капитанът Алиев изведе по прекрасен начин Бангура сам срещу Пятов и той не сбърка за 1:1. След този гол и двата отбора намалиха оборотите и мачът отново влезна в скучното си русло. В 63-ата минута Жадсон проби отляво, стигна до самата аут линията, върна топката на дъгата, където бе Хубшман, но ударът с левия крак на последния премина високо над вратата на гостите. В 69-ата минута нападателят на Динамо Милевски опита удар от около двадесет метра, но той попадна в ръцете на стража на Шахтьор. Така дойде 89-ата минута, когато Илсиньо получи топката на десния фланг, премина през Ел Кадури, навлезе в наказателното поле, където финтира и Юсуф и с премерен удар с левия крак прати топката в далечния ъгъл на Богуш – 2:1. В следващата минута дойде и последното по-интересно положение в мача, когато капитанът на Динамо Алиев стреля опасно от средно разстояние, но ударът му бе спасен с вещина от Пятов. Срещата завърши при този резултат и така Шахтьор стана първият украински отбор класирал се на финал за Купата на УЕФА.

Шахтьор (Донецк) – Динамо (Киев) 2:1

1:0 Жадсон 17’
1:1 Бангура 48’
2:1 Илсиньо 89’

Стартови състави:

Шахтьор: Пятов, Сърна, Исченко, Чигрински, Ратс, Хубшман, Гай (Вилиам- 70’), Илсиньо (Левандовски- 92’), Жадсон, Фернандиньо, Адриано (Гладкий- 70’)

Динамо: Богуш, Бетао, Саблич, Юсуф, Ел Кадури, Вукойевич, Еременко (Кореа- 75’), Алиев, Нинкович, Бангура, Милевски

Жълти картони: Хубшман (Шахтьор); Ел Кадури, Бангура, Алиев, Вукойевич (Динамо)

Стадион: „Олимпийски”