3. Сити не сбърка срещу Портсмут - 2:0

Сити не сбърка срещу Портсмут - 2:0

Марто Петров с асистенция като титуляр

Манчестър Сити победи с 2:0 запътилия се към Чемпиъншип отбор на Портсмут в домакинството си от 24-ия кръг на Висшата лига.

Българският национал Мартин Петров започна като титуляр мача и асистира за втория гол. Иначе Сити стигна до лесна победа, въпреки тежката загуба в дербито от Юнайтед преди няколко дни. Още през първата част Адебайор и Компани изведоха своя отбор напред и не изпуснаха контрола до края на мача.

Срещата започна очаквано с много по-активна игра на Петров и компания. След първите 15 минути заваляха многобройни центрирания към вратата на Дейвид Джеймс.

В 19-ата минута Мартин Петров центрира от корнер, но играч на Сити не можа да вкара от удобна позиция. В 23-ата Марто стреля от фаул, но топката срещна стената. Секунди по-късно крилото мина като на парад през няколко защитници и от дъгата на наказателното поле стреля ниско по земя, но ударът му мина на метър встрани от страничната греда.

В 25-ата минута пък Стивън Айрлънд получи много удобна топка леко вляво от вратата на гостите. Ирландецът стреля, но в тялото на Джеймс.

Точно когато натискът на сити се усилваше, можеше да се случи и нелогичното. Антъни Ван дер Боре изведе Отака, който страхотно му върна с пета и преостъпеният от Фиорентинта халф стреля, но топката срещна левия страничен стълб. С това обаче като че ли се изчерпа и всичко в този мач за Портсмут.

В 39-ата минута Сити поведе. Автор на гола бе Емануел Адебайор, който не изрази радост от попадението си заради трагедията с неговите съотборници в Того. Айрлънд подаде страхотен пас по въздух през центъра, а бившият играч на Арсенал си свали топката с едно докосване, което го остави сам срещу вратаря. С перфектен удар под гредата тогоанецът направи безпомощен Дейвид Джеймс.

Секунди преди края на първата част, „гражданите” направиха резултата още по-комфортен. Заслуга за гола имаше и Марто Петров. Българинът центрира перфектно отляво след корнер и от малкото наказателно поле Венсан Компани направи 2:0.

През втората част темпото на игра значително падна и домакините контролираха мача, предимно пазейки статуквото. Все пак Сити изпуснаха още няколко добри възможности за гол.

В 73-ата минута Роберто Манчини изкара Марто Петров, който бе заменен от Крейг Белами. Шест минути след смяната именно Белами подаде към Карлос Тевес, който направи за смях двама защитници и стреля, но топката срещна страничната греда.

В последните секунди на мача Портсмут можеше да намали чрез резервата Фредерик Пикион, който отблизо не съумя да вкара.

Така, „гражданите” се доближиха на точка от зона „Шампионска лига”, но с два мача по-малко от преките си съперници за момента Тотнъм и Ливърпул.

Манчестър Сити – Портсмут 2:0
1:0 Адебайор 40’
2:0 Компани 45’

Ман Сити: Гивън, Забалета (Онуоха 37’), Туре, Компани (Боята 59’), Гаридо, Йонг, Айрлънд, Бари, Петров (Белами 73’), Тевес, Адебайор;

Портсмут:  Джеймс, Ванден Боре, Бен-Хаим, Уилсън, Хрейдарсон (Финан 27’), Мулинс (Абейе 85’), Басинас, О’Хара, Уебер (Пикион 77’), Утака, Боатенг;

Жълти картони: Де йонг (Сити); Уилсън, Басинас, Боатенг (Портсмут);