1. Novsport
  2. Институции
  3. Петър Величков: При честен вот и смелост от клубовете, това ръководство на БФС си отива! (ВИДЕО)

Петър Величков: При честен вот и смелост от клубовете, това ръководство на БФС си отива! (ВИДЕО)

"Трябва да има правила и клубовете да изразят без страх волята си"

Петър Величков: При честен вот и смелост от клубовете, това ръководство на БФС си отива! (ВИДЕО)

Бизнесменът Петър Величков, който е член на Изпълкома на БФС и част от щаба на кандидат-президента на футболния ни съюз - Димитър Бербатов, даде обширно интервю за Топспорт. В него говори по всички актуални теми преди Конгреса на 12 октомври.

 
Г-н Величков, остават броени дни до Конгреса на БФС. Вярвате ли, че датата 12 октомври ще бъде дата на пълната промяна за българския футбол?
 
- Вярваме, че това ще бъде така. На база на онова, което видяхме в страната. Тогава, когато правихме срещи, когато се видяхме с над 90% от клубовете, които поканихме. Дойдоха, чухме за какво става въпрос. Хората масово изразиха желание за промяна. Нещото, което се случи, а до момента никога не се беше случвало, това е да се събере тази подписка. Това е абсолютно безпрецедентно. 254 или 257 бяха клубовете, които ни изпратиха декларации с искане за Конгрес. Ние знаехме много добре за какво става въпрос. Не искахме да влизаме в този зимен период. Искахме Конгреса да стане през септември. Получихме 190 изрядни декларации и подадохме документите във футболния съюз. След това дойдоха още, до 254 или 257, но внесохме 190. След срещите започнаха да ни звънят клубове, които директно ни казваха, че твърдо искат промяна. Че ще гласуват за тази промяна, но няма да пуснат декларации с искане за Конгрес, защото се страхуват от репресии върху тях от зоналните съвети на БФС. Стигаме грубо до 350 клуба. Които, ако им бъдат създадени условия да изразят свободно, анонимно волята си, това ръководство си отива. Трябва да има правила на избор. И клубовете да изразят абсолютно честно, без страх волята си. Ние сме посочили 8 точки, според които изборът може да бъде проведен честно. Срещу нито една от тези точки няма нито един аргумент. Защо да не бъде направено по този начин? Всички тези точки водят към честен избор. Като Боби Михайлов има подкрепа от 300 клуба с 300 факса, нека да сложат урните на сцената в Зала 1 на НДК, нека делегатите да се наредят и да излизат на сцената да гласуват. Нека урните не напускат тази сцена. Там да са - на място! Да приключи гласуването, да извадят бюлетините пред всички делегати и да ги изброят. Не да правят гласуването по ъглите на залата, а хората да се нареждат на четири опашки и всеки да гледа само гърбовете на тези пред него. Така няма поглед към останалите секции и делегати. Да не взимат урните и да се заключват в някакви стаички, за да ги броят там. Нека волята на клубовете бъде изразена и зачетена такава, каквато е. Да има спокойствие, да не бъдат притеснявани по време на гласуването. Да няма манипулации и директни измами с броенето на бюлетините. Ако стане така, няма логика резултатът да е различен от този, който казахме в началото. Да, на 12 октомври Конгресът ще избере ново ръководство. Дали ще бъде Бербатов, дали друг от кандидатите, но сегашното ръководство ще си отиде. Тези правила, за които говоря, ако бъдат приложени, ще доведат до легитимиране на новото ръководство, не само пред клубовете, а пред цялата футболна общественост. Така изборът на клубовете ще бъде общоприет. Направят ли правилата от 2018-а година, ще останат съмнения, всичко ще бъде оспорвано. И отново се връщаме 4 години назад. Там, където бяхме.
 
Евентуално ново ръководство колко години назад ще се върне с такова наследство?
 
- Не 4, а 16 години назад. Да започне от там някъде да работи. Гледайки резултатите, освен построяването на базата, което е направено и е там, вижда се, освен инвестиционната политика по отношение на различни терени, които се построиха в цялата страна, няма нищо друго. Но, ако обърнем гледната точка за инвестиционната политика, за строителството на базите и терените, може също да зададем определени въпроси.
 
И те са?
 
- Необходимо ли беше да се строи база за 33 милиона или беше по-скоро необходимо да се построят терените, да се построи един малък хотел, който да обслужва националните отбори, с място, където хората да се хранят, в рамките на 5-6 милиона, а останалите пари да отидат при аматьорските и детско-юношеските клубове. Биха останали 27-28 милиона, от които половината можеха да отидат при клубовете. Другата половина, БФС можеше да плаща наем от порядъка на 130 години и да бъде в най-модерната сграда на София. 130 години с 14 милиона, те щяха да стоят под наем в най-модерната сграда в столицата, с цялата си администрация.
 
Все пак отчитате хубавото, направено от сегашното ръководство...
 
- Националните отбори имаха нужда от модерна база, но можеше тези пари да се инвестират много по-разумно. Да влязат в работа не само на националните отбори, но и на много аматьорски клубове. По строителството на базата, ясно е за какво става въпрос. Колко пари са инвестирали, че в крайна сметка явно сметките не са излезли? Ние нямаме документи, не мога да твърдя нищо, преди да видя документите. Обаче, ако проектът е бил за 30 милиона и толкова са инвестирали, 90% от УЕФА и 10% от ФИФА, ако е било планирано правилно, правилно изпълнено, защо тогава се е наложило да добавят още 3 милиона? Да се тегли кредит, който 4 години не е върнат. Върнат е едва през миналата година, и то във времето, когато Борислав Михайлов беше в оставка и напрактика футболният съюз се ръководеше от Изпълкома, начело с Михаил Касабов. Никого не ангажирам, мое мнение е, в дългогодишната си кариера съм инвестирал над 1 милиард в различни страни на Европа, като част от голяма международна компания, и смятам, че мога да дам обективна оценка - инициативата е добра, изпълнението не отговаря на претенциите на това ръководство.
 
Защо трябваше да се построи чак толкова голяма база?
 
- Отговорът е ясен. Би било напълно Ок, ако това, което сега ще кажа, би се случило. Построеното е много по-голямо, отколкото има нужда. Ако идеята е федерацията да си осигури едни допълнителни приходи, супер! До момента добре. Но да видим сега допълнителните приходи. Идва наемател на хотела и ресторанта, идва наемател на бара, и какво се случва? Наемателят финишира със задължения от няколкостотин хиляди лева и прекратяване на договора. Независимо, че сключва наема за една сума, после той беше намален двойно, ако правилно си спомням. Независимо от това, този наемател задлъжнява около 300 000 лева. Футболният съюз го съди, осъжда го на всички инстанции, има съдебно решение, и в крайна сметка този наемател се оказва една куха фирма. Нито стотинка не бе събрана от това задължение. Ако тогава някой некадърник е сключил такъв договор, че да не може да си събере парите, и го е управлявал този договор, защо се стига до такова нарастване на задълженията и не са взети никакви навременни мерки? Защо тогава ръководството на футболния съюз не го спря на третия месец, примерно? Ако не знаят как се управляват такива процеси, този първи наемател и това, което се случи с него, трябваше да послужи за урок на ръководството.
 
Какъв беше урокът, който получиха?
 
- Такъв, че дойдоха втори наематели. Когато Михайлов беше в оставка, в Изпълкома влязоха данните - какво се случва с втория наемател. Абсолютно същата история - едно към едно! Пак, мисля, около 300 000 лева бяха натрупаните и неплатени задължения за ток, вода и наем. Тогава за първи път тези неща влязоха в Изпълкома. Никой не казваше на Изпълкома, че първият наемател си е заминал с тези големи задължения и не са събрали една стотинка от него. Никой не казваше на Изпълкома, че вторият наемател продължава да трупа, трупа и трупа дългове. И когато Михайлов беше в оставка, този казус влезе в Изпълкома. Разбира се, ние с колегите взехме мерки. И започнаха наемателите да бъдат притискани да си плащат. Видяха, че няма да има мърдане и започнаха да плащат. Парите още не са напълно събрани, но се надяваме, че това ще се случи, на база на изготвените погасителни планове. Толкова по допълнителните приходи на футболния съюз. Кой сега ще носи отговорност за тези няколкостотин хиляди лева, с които изчезна първият наемател? Някой трябва да понесе отговорност. Защо не са си научили урока и са тръгнали отново по същия път, мога само да предполагам. Възможо ли е това да е била схемата, само времето ще покаже...
 
При игрищата и терените какви са нередностите?
 
- Супер е да се строят игрища, терени и така нататък. Въпросът обаче е какво става с тези игрища? Защо се отдават под наем на някакви хора, на минимални наеми? А те след това ги отдават за игра на гражданите и печелят от това за себе си. Ако наемите са пазарни, лошо няма в това, но футболният съюз има търговско дружество, което е създадено за тази цел - Национална футболна база. Защо тези терени не бяха дадени на НФБ? Тя да се занимава с тези отдавания. Националната футболна база има друго ръководство и хора, през които трябваше да минават тези наеми. В момента те минават директно от футболния съюз. Даже по устав футболният съюз няма право да упражнява такава търговска дейност, която е извън устава. Няма такива неща - да инвестира, да притежава определена собственост и да я отдава под наем. Нали заради това създадохме Националната футболна база. Михайлов директно ги отдава в момента тези игрища на хора, гравитиращи около него. Тези хора си пълнят джобовете. А във футболния съюз или не влиза нищо, или влизат някакви трохи. Но цялата истина ще излезе наяве, такава каквато е, когато могат да се видят всички документи. Инвестиционната политика не е направена така, че да излязат сметките. И се налага да се теглят кредити. Тя не изпълнява основната функция, заради която е направена - да осигури допълнителни приходи на футболния ни съюз.
 
Откъде идва този страх у клубовете?
 
- Там нещата са изключително прости. Футболният съюз налага определени изисквания - за лицензиране, за картотекиране и всичко свързано със спортно-състезателната дейност. Но футболният съюз не прави нищо, за да помогне на тези клубове да покрият съответните изисквания. Това, което футболният съюз прави, е да им прави постоянни отстъпки. Да видят какво представлява истински аматьорски клуб. Масовият аматьорски клуб е съставен от хора, които са се събрали като ентусиасти и с минимални бюджети издържат отборите си. Защо БФС не им помогне да достигнат ниво и да отговарят на всички необходими изисквания, а помага с никому ненужни отстъпки от правилата? Истинта е една и няма как да се избяга от нея - тези отстъпки се напомнят на клубовете, когато наближи Конгрес. И се изисква от тях безпрекословно подчинение и гласуване за сегашното ръководтво.
Въпреки драмите в щангите, спортното министерство плати премиите на Насар и Андреев

ММС подкрепя и ще продължава да подкрепя българските щангисти

Производители на козметика, на био тор и на мебели са големите победители в конкурса „Най-добра българска фирма на годината“

ESG политиките и устойчивото развитие бяха фокус в дванадесетото издание на състезанието, инициатива на Fibank

Министър Глушков откри семинар с директори и заместник-директори на спортни училища в България

Събитието се организира от ММС между 21 и 22 ноември

Зам.-министър Петър Младенов участва в младежкия форум Voice it 2024

Събитието е посветено на Световния ден на детето – 20 ноември

Зам.-министър Петър Младенов даде началото на футболен турнир от инициативата #BeActive

#BeActive е инициатива на Европейската комисия за насърчаване на спорта и физическата активност на гражданите на ЕС

Министър Георги Глушков откри турнир „Млад акробат“ 2024

350 състезатели от 17 клуба по спортна акробатика от цялата страна участват в съревнованието в Ботевград

Утвърдиха съставите на четири комисии в БФВ

Промени има във всяка една, а в три от комисиите има и нови председатели

Шампионско съзвездие и институции участваха на форум и спортни събития по проект „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“

Проектът има за цел да работи за превенция и намаляване на зависимостите сред младите хора в България

Даян дьо Навасел дьо Кубертен -  потомка на основателя на  съвременните олимпийски игри, се включи в проекта „Младите хора – Бъдещето на България - срещу  зависимостите“

Участие в инициативата взеха още почетният консул на Италия в Пловдив Джузепе де Франческо, бронзовата медалистка от Игрите в Токио Евелина Николова и борецът Микяй Наим