Историята помни много велики спортисти. Историята може да бъде отмъстителна. Тя не прощава грешните стъпки, а ги увековечава. Умее да се надсмива над безсилието на някогашните звезди. Има право. Повечето от шампионите така и не улучват правилния момент да кажат „стоп".
Спират, а после се връщат по-жалки от всякога. За някои обратният път е към сърцата на феновете. За други напротив. Последните две звезди, които решиха отново да се пробват под прожекторите, са развенчаната лекоатлетка Марион Джоунс и седемкратният шампион във формула 1 Михаел Шумахер. Провокация, достойна лентата на събитията да се завърти с обратен ход. Ето я и десетката на 10-те най-гръмки завръщания в спорта.
Майкъл Джордан
Въздушния е без конкуренция? Първото завръщане на Майкъл Джордан в Чикаго Булс му донесе още няколко милиона фенове, нови три титли и всевъзможни награди. След три сезона извън терена Въздушния реши, че не може без баскетбол, и на 38-годишна възраст отново обу кецовете. Този път ги нямаше космическите забивки, но пък наблегна на стрелбата с отскок и отборната игра. Вашингтон не се превърна в шампионски тим, а Майкъл бе уволнен от поста изпълнителен директор. Баскетболният феномен Майкъл Джордан е първенец в класацията за най-успешните завръщания
Бьорн Борг
Шведският тенисист се пенсионира през 1983 г., когато бе едва на 26. Вече бе спечелил 11 титли от Големия шлем, включително пет от „Уимбъл-дън". Само 8 години по-късно Борг фалира заради развода си и бе принуден пак да вземе ракетата в ръка. Пусна се в 10 турнира, но не спечели нито един. В миг на отчаяние Борг дори обяви трофеите си от Лондон за продан, но после се вразуми. По-точно вразуми го Андре Агаси, който заяви, че е готов да закупи всички купи само да не попаднат в ръцете на колекционери. Втората раздяла на швейиарката Мартина Хингис с тениса бе повече от позорна, след като през 2007 г. беше спипана с кокаин
Марк Шпиц
Повече от 17 години след като спечели седем златни медала на олимпийските игри в Мюнхен 72, той реши да се върне на 39 лазарника. Намеренията му бяха да се класира за форума под петте преплетени кръга в Барселона '92 на 100 м бътерфлай, коронната му дисциплина. До февруари 1992 г. не успя да преодолее 55,59 сек и се прости с иначе хубавата идея.
Меджик Джонсън
Меджик Джонсън
На 7 ноември 1991 г. баскетболистът на ЛА Лейкьрс заяви: „Аз съм серопозитивен, нося вируса на СПИН". После прекрати кариерата си. фамозният гард обаче се завърна за олимпийските игри в Барселона през 1992 г. и стана олимпийски шампион с първия по рода си Дрийм тийм. Следват нов договор с тима от Града на ангелите и ново отказване 2 месеца по-късно. През 1995/96 Меджик се завърна за втори път в Ел Ей, за да изиграе последни 32 мача в кариерата си. Езерняците обаче отпаднаха в плейофите от Хюстън Рокетс.
Мохамед Али
Голямото завръщане на най-великия боксьор за всички времена става през 1970 г. срещу Джери Куари. Както и при други подобни спортисти обаче всяко следващо става все по-бледо. Десет години по-късно Али среща бившия си спаринг-партньор Лари Холмс. Боят трае 11 рунда, а Холмс е пълен господар на ринга. През декември 1981 г. Мохамед отново е с ръкавиците, този път е победен от Тревър Бербок в наистина, ама наистина последния си бой.
Ланс Армстронг
Американският звяр в колоезденето най-напред се пребори със заболяването си от рак, а след това спечели седем пъти поред най-престижното състезание във велоспорта – „Тур дьо Франс". През 2005 г. взе решение да се откаже от спорта, но три години след това отново облече състезателния екип. При завръщането си той се нареди трети в колоездачната обиколка на франция.
Ким Клайстерс и Жюстин Енен
През 2007 г. Ким Клайстерс шокира феновете, си като обяви, че се оттегля от тениса, въпреки че бе само на 23 години. Причината - многото контузии, които постоянно й създаваха проблеми по турнирите. Две години след това обаче тя се върна обратно на корта и спечели Ю Ес Оупън. Година след Ким се оттегли и другата белгийска фурия в тениса Жюстин Енен. В края на миналата година обаче тя също направи повторен дебют, а през януари игра финал на „Аустрелиън Оупън.
Джордж Форман
Олимпийски шампион по бокс от
1968 г., когато е само на 19, форман става №1 при професионалистите пет години по-късно, след като поваля Джо фрейзър. Бъдещият свещеник обаче загуби пояса от вечния си съперник Мохамед Али в легендарната битка 8 Заир. 12 години по-късно (през 1994 г.), вече на 45, той се завърна на ринга, сваляйки Майкъл Мурър. Боксьорът с най-тежкия удар все още е най-възрастният световен шампион в този спорт.
Ники Лауда и Ален Прост
Лауда се оттегля от формула 1 в края на 1979 година като двукратен световен шампион с Ферари и се завръща през 1982 г. с екипа на Макларън. Австриецът стига до победата още в третото състезание, а през 1984 г. печели третата си световна титла с половин точка аванс пред своя съотборник Ален Прост, французинът обаче взима реванш през 1989 г., но след това напуска спорта - отстранен от Ферари заради остри реплики по повод болида в края на 1991. Издържа далеч от пистата само един сезон и през 1993 г. се връща, за да спечели за четвърти път първото място.
Мартина Хингис
Мартина дебютира в професионалния тенис на 4 октомври 1994 г., през март 1997 г. става номер 1, печели 40 индивидуални приза и 36 на двойки. На 22 г. аристократично се отказа от спорта, освобождавайки трона на навлизащите мощно в тениса мъжкарани. Тя все пак не издържа дълго далече от любимата си игра и през февруари 2005-а се завърна. Втората раздяла на швейцарката с тениса обаче бе повече от позорна, след като през 2007-а даде положителна проба за кокаин по време на „Уимбълдън". На другия полюс бе Мартина Навра-тилова, която издържа до 38 г., преди да сложи край. Почивката й продължи цели шест години, но през 2000 г. тя се завърна, за да прибави във витрината си още три титли от Големия шлем, този път на двойки.
"Teма спорт"
"Teма спорт"