1. Novsport
  2. Коментар
  3. Испански треньор избра да пробие във футбола през България

Испански треньор избра да пробие във футбола през България

Кондиционният специалист Пабло Караско Гомес научава езика ни в Судан

Испански треньор избра да пробие във футбола през България

Има хора, за които де­нонощието все едно е от 48 часа. За тяхната суперактивност има различни мотиви, но в повечето случаи усилията, които полагат, заслужават ува­жение.

Един такъв човек опре­делено е Пабло Караско Гомес. Роденият в Севиля на 28 юни 1987 г. испанец е твърдо решен да пробие във футбола. Напористи­ят андалусиец се подвиза­ва в областта на кондиционната подготовка, но това е само едно от перата на богатата му за един все още ненавършил 30 г. чо­век биография.

А за старт на този поход към големия футбол (Па­бло вярва, че ще стигне до него) той избира България.

Като начало взема ба-калавърска степен от университета в Севиля по спортна наука. Учи за нея 5 г. В Испания има такава обща специалност, а не само за всеки спорт отдел­но. След това завършва 1 г. магистратура по физи­ческа подготовка и рехабилитация.

Започва работа в трета ис­панска дивизия като кон­диционен треньор. В Ис­пания обаче по това време - 2012 г., настъпва криза и затова решава да се премести в чужбина.

„Избрах да се пробвам в България заради уни­верситета. Исках да на­правя докторантура в НСА. Испанският фут­бол тогава бе на върха. Често съм казвал, че Иниеста не знае на колко хора е дал работа с по­бедния си гол на светов­ното през 2010 г. При­стигнах в София и първо отидох в НСА. Обясних, че съм кондиционен тре­ньор и си търся работа. Запознах се с Михаил Мадански и Иван Санадски. От испанското по­солство пък ми направи­ха контакт с Давид Родригес, който бе аси­стент на Любослав Пе­нев в националния отбор. Та от НСА ме свързаха със спортния директор на „Локо" (Сф) Кристиян Добрев", разказва в типичния за испанец речитатив като картечница. Става осо­бено интересно, когато обяснява как е бил по­срещнат в „Надежда".

„Тогава на български знаех само „добър ден", а не всички говорят ан­глийски. Затова винаги бях с един приятел - Деян, който ми помагаше при комуникацията извън терена. И започнах рабо­та като кондиционен треньор на втория отбор на „Локо". Без заплата. Само за да ме видят как работя. Пристигнах си с всички материали - с па­рашути, уреди и т.н. Гледаха ме, все едно идвам от НАСА. Изваждам си компютъ­ра да правя тестове и един човек ми казва: „Прия­тел, това е за „Реал" (М). Тук не работим така." Но лека-полека започнахме. Явно имаше хора, които го оцениха, защото трень­орът на вратарите на пър­вия състав Владимир Манолков ме викна да му по­магам", продължава Па­бло.

Тъй като не получава пари от футбола, започва да си търси работа. Намира си такава в колцентър. За целта за малко по­вече от един ден изучава из основи една видеои­гра, за която като служи­тел на въпросния кол­център - TELUS, трябва да дава информация във всякакви детайли чрез имейли. Играе на нея 40 ч и се явява на интервюто.

„Взеха ме и така започ­нах да снова между „На­дежда" и мола на „Цари­градско шосе", където беше офисът. Беше мно­го интензивно и измори­телно. Продължи 1 г. Разбра се, че в „Локо" няма да получа работа срещу заплащане, и се върнах в Мадрид. Започ­нах да уча педагогика. Като имаш завършена една бакалавърска сте­пен, някои изпити се по­втарят и така става по-лесно. Тогава също спе­челих конкурса на една банка и получих стипен­дия. Трябваше да си избе­ра къде да работя, а бан­ката да ми плаща запла­тата там. Отидох в колеж в Севиля, който имаше футболен отбор. В университета в Мадрид има­ше ускорена програма, при която трябваше да съм там в петък, събота и неделя съответно 8,12, и 8 ч. Та в петък рано сутринта пристигах в Мадрид и в неделя следо­бед се прибирах в Севи­ля. Пак през тази година онлайн подобрих позна­нията си по английски. Свърши и тази интензив­на година и си казах, че не мога повече, и реших да се върна в България да се освежа", изстрелва нова­та доза изречения симпа­тягата.

Свързва се пак с Кри­стиян Добрев. Той обаче му обяснява, че нещата в „Локо" не вървят на до­бре, и го насочва към свой приятел, който има футболна академия. То­ва е школата ДИТ на Ру­мен Чандъров. В нея се търси кондиционен тре­ньор. „Разбрахме се за за­платата и започнах. Сис­темата бе различна и се наложи да се приспосо­бя. Но това е нормално във футбола - всеки има различни виждания. Ка­то кондиционен специа­лист мога да работя с ня­кои треньори, а с други -не. В този период често посещавах института „Сервантес" и там срещ­нах човек на име Борис Станков. Запозна ме с баща си -треньора Александър Станков. Той хареса вижданията ми и каза, че можем да работим заедно. Тогава обаче бе приключил с , ДГоко" (Пд) и ме свърза с една клиника по физиотерапия и рехабилитация. Започнах работа и там ос­вен в ДИТ. В клиниката се запознах с много водещи футболисти. Те харесваха работата ми и искаха и ин­дивидуално да се занима­вам с тях като кондицио­нен специалист. В испан­ското посолство и „Сер­вантес" също знаеха за специалността ми. Хора оттам поискаха също да ползват услугите ми като личен треньор. И отново се натрупаха много анга­жименти. Така година и половина. После имаше вариант да ида с Мадански в „Монтана", но не се раз­брахме с клуба. Продъл­жих в ДИТ", продължава разказа си испанецът. Стига до поредния обрат в житейския му път, който го отвежда в Африка.

„В един момент тре­ньор, който е работил в „Локо" и ме е наблюдавал - Росен Илков, ми казва въобще без да се познава­ме лично, че отива да пое­ме отбор в Судан. Попита ме: „Готов ли си?". „Кога почваме?", бе отговорът ми. И тръгнахме за Хартум миналия януари. Там беше 50 градуса. Посрещ­на ни лично президентът на „Ал Мерик", чийто втори отбор трябваше да водим. Покани ни и у тях. Ядохме върху вестници без прибори. Бяхме само мъже, макар че в къщата видях жена и деца. Това беше първият ми досег с мюсюлманска държава. Трябваше да правим про­грамата за тренировките спрямо часовете за моли­тва. Свършваха упражне­ния и те веднага сваляха чорапите и бутонките, за да се молят. Между дру­гото, в Судан напреднах много с българския, тъй като с Росен общувахме на него. Той беше рабо­тил 10 г. в Саудитска Арабия и знаеше араб­ски и малко английски. Та в отбора се говореше и на трите езика. По вре­ме на мач беше като цирк", спомня си афри­канския си период Па­бло.

С Илков изкарват в Су­дан 2 месеца. Заели са ме­стата на местни хора, които обаче остават да работят с тях и те започват саботажи. Забравят да напоят те­рена, няма го ключа за съблекалнята или помпа за топките и т.н. И през март двамата се приби­рат в България.

„Продължих с доктор­антурата си в НСА. Тя е общо 3 г. Сега карам вто­рата. Правя я на англий­ски език. Започнах и ка­то преподавател на чуж­денци заради английския в НСА, тъй като това е част от докторантурата. Миналия септември ре­ших обаче пак да работя. Намерих си позиция в друг колеж в Севиля, от-нова като кондиционен треньор. В него общувам с играчите на английски, което също е добре. Ан­гажиран съм там до юни. Поддържам обаче кон­такт с Александър Стан­ков и други български треньори и при поява на предложение може да се преориентирам", за­вършва испанецът, из­брал България за място, откъдето да тръгне към по-сериозни предизви­кателства във футбола. Отчитайки енергията и желанието, които влага в това, най-вероятно ще успее.

Константин Ботушаров, "24 часа"

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година