1. Novsport
  2. Коментар
  3. Най-бързият ум

Най-бързият ум

22-годишният Магнус Карлсен е наричан "Шахматният Моцарт", но за другите той е същински Джеймс Дийн

Най-бързият ум
22-годишният гросмайстор Магнус Карлсен има странна аура, приз­нават съперниците му. Едновременно изглежда хем в суперформа, хем уморен; хем силен, хем сънлив, дори отегчен. Облечен е в маркови дрехи, непривично за шахматист, но типично за модел. А той е такъв от три години, когато ста­на най-младият, изкачил се до №1 в световната шахматна ранглиста.

Обикновените гросмайстори не са добре облечени. Когато не са на турнири, те са обути с чорапи в сандалите, носят термос под ръка и нагъват сандвичи. Дори бившият световен шампион Владимир Крамник - образован руснак, е виждан да се разхожда с полиетиленова торбичка из Лувъра.

Карлсен не е такъв - обикновено е с бяла риза под черния костюм. За него се грижи модна фирма, а фотографът Антон Корбайн често му прави сесии. От седмици плака­тите с неговия лик висят из големите европейски градове. Всичко това показва колко добре Магнус се вписва с модерния начин на живот. Шахът е сложна, но и често скучна игра, но с норвежеца като лице тя може да бъде атрактивна. Той е истинска звезда. Да се стигне дo него е трудно. Трябват ми около шест месеца. Датите се потвърждават, после се местят напред, по няколко пъти. Въпреки това медиите са благоск­лонни към него. „Таим" го обяви сред 100-те най-влиятелни хора в света, а "Космополитън" го посочи сред най-желаните мъже на планетата, макар никой да не го е виждал с же­на досега.

Бившият му учител и ментор -норвежкият гросмайстор Симен Агдестайн, гледа на развитието му със смесени чувства: "Магнус става все по-мистериозна фигура, като Джеймс Дийн е". От години Arctic Securities е негов спонсор, сега Магнус му се от пла­ша, като дава пресконференции в офиса на компанията. Интересът е голям, има журналисти от Дания, Швеция, Англия - мачът за шахматната корона с шампиона Вишванатан Ананд наближава (битката започва в събота в Индия).

Карлсен започва да се занимава с шах на 8 години, но не след дълго вече бие баща си, който му става треньор. На 13 вече е №1 в Норвегия и тръгва по турнири из света. Сега е на крачка от върха. Но защо винаги изглежда тъжен? „Вероятно винаги ще ме виждате сериозен, макар че мога да се усмихвам", казва той и лицето му грейва. За кратко. Той не полага усилия да бъде любезен. Говори бавно и тихо, не използва много думи. Отговаря на всички въпроси, но не поддържа разговор. Не разказва лични неща, няма семей­ни истории. Такива трябва да се изкопчват от приятелите му или от фейсбук. Там се вижда как скача от яхта на Сен Тропе или как катери планини и виси от въжета. Докато вървим заедно, мнозина го заглеждат. В Норвегия хората отскоро се интересуват от шах, но малцина знаят как се местят фигу­рите. В петмилионната страна най-популярни са ски скачачите, биатлонистите, алпийците, изобщо атлетите от зимните спортове. Магнус е отворил вратата към другите сезони.

В азиатския ресторант е пълно и шумно. След като си поръчва, Карл­сен се посвещава на смартфона си, от време на време разменя по някоя дума с мениджъра си на норвежки. След обяда отива на снимки в кафе­не. Непознат стилист се отнася безцеремонно към косата му, но това само показва, че е по-лесно да му се направи фотосесия, отколкото да се говори с него. Шахът е традиция в кафенета в Европа от 150 години, там се пуши и се разговаря, докато се местят фигурите. Карлсен не ха­ресва тази традиция, дори не пие кафе. Последната му сесия за деня е в "Шакселкап" в Осло - най-стария шахматен клуб в Норвегия, основан през 1884 г. Дарение на богаташ през 1918 г. го превръща в печеливш за дълги години. Дъсчен под, ориента­лски килими, книги, трофеи, снимки по стените на гросмайсторите Тригве Халворсен и Аге Вестел - хора, непоз­нати за света. Норвегия никога не е била добра в шаха както Русия, Англия или Германия. В една от залите на дълга маса са наредени куп дъски, където играят бъдещи звезди. Когато Карлсен се появява на входа, шумотевицата стихва. Те му се възхищават, но него не го е грижа особено. "Играе с нас, само ако го поканим да ритаме", признава едно от момчетата. "Как е на терена?"- "Много добре, най-вече като защитник", е отговорът.

В залата е и Йон Лудвиг Хамер - обречен да бъде вечно втори в Норве­гия. Той никога няма да забрави пър­вия си сблъсък с Магнус, когато 11-го­дишното момче печели норвежкото първенство. "Бях с белите, играхме английска защита - разказва Хамер, ся­каш двубоят е бил вчера. - Това бе единственият път, в който го победих. Магнус плака доста, но не задъл­го. Той спечели всички срещи до края и спечели турнира".

Има ли още конкуренция? "Не можеш да се бориш с Шахматния Моцарт - признава Хамер. - Но мога да кажа, че сме приятели". Хамер е в щаба му за подготовка за битката с Ананд. До каква степен би му помог­нал, не е ясно. Като цяло Карлсен предпочита да спи между мачовете, при това доста.

На последната битка за короната през май 2012 в Москва Борис Гелфанд оспорва първото място на Ананд, който е шампион от 2007-а. Руски милиардер плати всички разноски. Гел­фанд е смятан за универсален и соли­ден, Ананд за бърз и опасен. В 12 срещи всеки взе по 1 победа, при 10 реми­та. Публиката бе очарована от битката, продължила с месеци. Претен­дентът изненада шампиона с разигравания, каквито никога не е имало. Ананд трябваше да променя такти­ката си в хода на дуела, но в крайна сметка успя. Всичко се реши в послед­ния ден с 4 блицпартии - иначе казано, това бяха първите дузпи за светов­ната корона, футболният фен Гелфанд загуби, стреляйки в гредата. Пропусна шанса на живота си.

Следващият дуел за короната е в Ченай - родния град на Ананд. Разнос­ките бяха поети от местното пра­вителство в чест на шампиона, кой­то е национален герой. За двамата са предвидени почти 2 млн. евро плюс безценната титла. Младият пре­тендент от Норвегия срещу двук­ратния победител - Стария Тигър от Мадрас. Дали Ананд ще има същата захапка и на 43?

За да разберете важността на двубоя, трябва да се каже следното: шахът се превърна в глобален спорт, в който няма големи пари. Малцина са гросмайсторите, кои­то могат да преживяват от турни­ри. Те са канени в Париж, Билбао, Баден-Баден, Санкт Петербург, Карлови вари, Сейнт Луис, Нанджин. Остана­лите трябва да учат, да пишат кни­ги, да коментират, да програмират шахматни сайтове, да играят покер. Място в Топ 50 е важно, но нищо не може да се сравни с титлата. От първото световно първенство през 1886 г. е имало едва 15 шампиони. Който иска да стане №1, трябва да победи останалите претенденти, както сториха Гелфанд и Карлсен.

В момента Ананд е едва осми в ранглистата. Последните му турни­ри показаха, че има проблеми с моти­вацията, както се случи и с други шампиони преди него. Индиецът оба­че знае, че да си световен шампион е по-добре, отколкото да си бивш све­товен шампион. Два пъти успя да за­щити короната си. Няма да се даде без битка и сега, особено срещу този младок. Макар че никога няма да го каже в прав текст, той е джентъл­мен.

Материал на Улрих Щокман, "Die Zeit"

Превод: "Тема Спорт"

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година

Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта