1. Novsport
  2. Коментар
  3. Родопите и хокеят - една неочаквана любов

Родопите и хокеят - една неочаквана любов

Един далечен спорт завладя сърцата на хората в легендарната планина

Родопите и хокеят - една неочаквана любов

Този, който не е видял Родопите, не е видял България. Това са думи на не кой да е, а великият български поет Иван Вазов. В сърцето на тази планина е скътана малката община Баните.

На север от нея се намират върховете Преспа и Свобода, както и обширното пасище Каракулас. На юг се простират ниски върхове с широки заоблени била. Красотата е допълнена с пасища, поляни и зелени ливади. В подножието на склоновете има и страхотна минерална вода, която дарява здраве и щастие на хората. Едва ли някой е подозирал, че тази малка и доста красива община ще стане един от центровете на спорт и то на такъв, който не е традиционен за България - хокеят на трева. Историята на неочакваната любов започва през 2005 година. Тогава по идеята се запалва дългогодишният местен преподавател по физкултура Мирчо Дончев, който след това е избран за председател на клуба КХ Баните. Той веднага получава подкрепа от изпълнителния директор на Българската федерация по хокей на трева доцент Антонио Антонов и директорката на зона „Тракия” Ели Атанасова. Дончев е избран и за регионален директор на област Смолян към федерацията.

“Горд съм, че от 260 деца в училището, 140 тренират хокей и успяхме да ги изкараме от дискотеките и компютърните клубове. Поради тази причина в Баните забранихме дискотеките и няма нито една такава. Всяка вечер през лятото и топлия сезон от 18:00 до 00:00 часа те тренират на мини-игрището, което имаме. Родителите им също са много щастливи, тъй като даваме възможност на децата им да се реализират и развиват. Въпреки че постигат много успехи, нашите деца са доста скромни и умни. Вече са по-отракани защото са гостували в София и чужбина. Постоянно ги водим на турнири и състезания извън страната. Сега ни предстои европейско клубно първенство в Португалия и се надявам, че ще представим България по достоен начин”, коментира Мирчо Дончев. Треньор на клуба е неговият син Димитър Дончев, който вече е и селекционер на женския национален отбор по хокей на трева.

КХ Баните първоначално е започнал да участва на Държавни първенства само в една възрастова група до 14 години. От клубната управа споделят, че при дебюта си не са знаели дори правилата на играта. След това постепенно са започнали да се включват в другите възрасти и по този се превърнали в една от големите сили в този спорт у нас. Сериозна подкрепа за развитието на хокея получават от кмета на общината Райчо Данаилов, който е много запален по този спорт. Благодарение на неговата подкрепа ще бъде построен и стадион с олимпийски размери, на който да се играят срещи от европейски първенства и международни турнири. От управата на местния тим заявиха, че очакват той да бъде готов до една година. Не по-малко подкрепа получават от изпълнителния директор на федерацията доцент Антонио Антонов и директорката на зона “Тракия”.

Благодарение на интереса, който поддържат, успяха да запалят и общините Златоград, Неделино и Смолян. За първи път в историята община Баните имаше честта да бъде домакин на 16-ото общо събрание на федерацията, което бе отчетно. Специален домакин на проявата бе кметът Райчо Данаилов. Именно по негова инициатива събитието се организира на негова територия. Той официално откри проявата и заяви, че за него е голяма чест да бъде домакин. 7 нови клуба бяха приети като членове на БФХТ - „Алада Неделино”, „MGF Перник”, „Чепинци”, СОУ „Христо Смирненски”, „Село Крушари”; „Университетски клуб Благоевград”, „Дунав Свищов”, „Петър Берон” Пловдив (отново приет с нова регистрация). Пет клуба пък бяха изключени – „Люлин”, „Васил Априлов”, „Клуб по хокей София”; „Урвич”, „Радомир”. Причината за крайната мярка е липсата на живот в тях и неучастието им в състезанията през последните две години.

По време на събранието бяха раздадени специални награди за принос за развитието на хокея на трева у нас. Почетен бронзов знак на федерацията получи Райчо Данаилов за заслуги на развитието на хокея на регионално ниво. Бяха отличени още Бончо Златев, който от 15 години работи за хокея в България, Галин Карагьозов, председател на клуб „Харманли”, селекционерът на националния отбор Димитър Драгоев и Чавдар Иванов, президент на „Академик Плюс”. 

Специален отчет направи и изпълнителният директор на федерацията доцент Антонио Антонов. Той с гордост заяви, че България е получила висока оценка от представителя на европейската федерация, англичанинът Норман Хюз, по време на генералната асамблея в холандския град Амстердам през миналата година. От Българския олимпийски комитет пък са поставили висока оценка за организацията и отразяването на Годишните награди на федерацията, които се състояха през януари. Бюджетът за тази година бе гласуван единодушно от всички делегати представители на клубовете.

Висока оценка бе дадена и на развитието подрастващите състезатели до 12 и 14 годишна възраст, в които се е видяло сериозен напредък по време на финалите от Държавното първенство в Албена. След като приключи събранието, то бе закрито от председателя му доцент Валентин Велев.

След неговия край почти всички участници в него си заминаха за родните места, а екипа на федерацията начело с изпълнителния директор доцент Антонио Антонов останаха на двудневния турнир, който бе посветен на 5-годишния юбилей на създаването на клуба и празника на минералната вода. В надпреварата  участваха отборите на КХ Баните, КХ Златоград, Вихрен Сандански, КХ Чепинци и Алада Неделино. Очаквано домакините, водени от треньора Димитър Дончев, спечелиха, побеждавайки Вихрен Сандански с 8:1 във финалната среща. Официалното закриване на състезанието направи лично кметът на общината Райчо Данаилов.

След него екипът на федерацията отпътува за София. Една част от него тръгна към едно от най-свещените места в Родопите “Кръстова гора”.  Това е може би най-святото българско място, което го сравняват, дори и с Йерусалим.

След това потеглихме към София, щастливи от гостоприемството и отношението на хората към нас и всички гости и участници в събитията. Нещото, което най-много ни направи сериозно впечатление е голямата любов и сериозност, с което се отнасят децата в община Баните към хокея. Когато човек се разходи по тези места, едва ли може да очаква чак толкова сериозна привързаност към този спорт, който все още не е толкова традиционен и популярен за България. Или както е казано в заглавието Родопите и хокеят - една не очаквана любов. Идеята затова, е защото след тях се запалиха и други общини от региона като Златоград, Неделино, Смолян, които също имат голямо желание да го развиват.



Автор: Димитър Георгиев, председател на комисията за връзки с обществеността към Българската федерация по хокей на трева

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година

Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта