Бразилия или Аржентина ще е новият световен шампион! Или поне така сочи историята. След титла на Германия, която е действащият в момента първенец, мондиалът бива спечелен винаги от една от двете южноамерикански страни. Първият триумф на Бундестима идва през 1954 г. в Швейцария. Четири лета по-късно Бразилия триумфира на шампионата на планетата в Швеция и за първи път вдига златната Нике. През 197Фа Германия печели домашния мондиал, а през 1978-а трофеят отива в ръцете на Аржентина, която също ликува като домакин. Стигаме и до третата титла на немците -1990 година в Италия. Именно адзурите губят финала от Бразилия четири години по-късно в САЩ. И ако историята следва своята последователност, то сега, след успеха на Германия през 2014-а, следва шампион да стане... Аржентина.
А че отбор от Южна Америка може да спечели мондиала, ще изходим от шампионата 6 Швеция през 1958-а. Това е единственият случай, в който първенство, провело се на Стария континент, не е взето от европейски отбор. И тогава, както и сега, Италия не успява да се класира на финалите. През ноември миналата година адзурите загубиха баража именно от Тре кронур.
А за това, че Германия няма да дублира титлата, ще изходим от друг любопитен факт. При предишните си четири успеха немците печелят, без да имат играч на Леверкузен в състава си. Когато присъства такъв футболист, те се провалят. В момента аспирините са с двама представители - Матиас Гинтер и Юлиан Бранд. Така че, ако има някакъв добър предварителен залог, който може да направите, то това е, че Аржентина или Бразилия ще е шампион и че Германия ще бъде детрониран.
Друг поглед към тенденциите и статистиката ни дава по-различна полезна информация. Откакто световното първенство е с 32 отбора (б.р.- от 1998 г. насам), шампионът винаги е бил поставен и водач в групата си. Всъщност, за последно това не се случи през 1986-а, когато Аржентина и Марадона спечелиха. Така че с един ход извадихме 24 отбора от уравнението, остават само осемте поставени - Франция, Германия, Бразилия, Португалия, Аржентина, Белгия, Полша и Русия.
Да бъдеш домакин на най-големия международен форум обаче не помага винаги по пътя към успеха. От 1978-а насам само веднъж страната-домакин спечели мондиала - франция през 1998-а. И докато САЩ, Япония, Южна Корея и ЮАР едва ли са очаквали подобно нещо, то Италия през 1990-а, Германия през 2006-а и Бразилия през 2014-а пропуснаха добри възможности да триумфират на
своя земя. Така че отписваме Русия.
В модерната ера на 32 отбора на световно първенство нито един от петте шампиона не е допускал повече от 4 гола в седемте си мача на турнира. От останалите 7 тима Полша е с най-слаб показател в квалификационната си кампания (1,4 инкасирани попадения средно на мач). Другите 6 състава -Германия (0,4), Португалия (0,4), Белгия (0,6), франция (0,6), Бразилия (0,61) и Аржентина (0,88), са доста по-впечатляващи. Сбогуваме се и с Дружина полска...
Световни шампиони са ставали само страни от Европа и Южна Америка, но когато турнирът е на Стария континент, почти винаги има домашни победители. Има едно-единствено изключение от 10 форума, които се проведоха в Европа - Швеция 1958, когато триумфира Бразилия. По този показател отпадат селесао и Аржентина.
Остават ни 4 национални гарнитури - Франция, Белгия, Германия и Португалия. Може би голяма част от вас смятат, че голмайсторите печелят световната купа, но само 2 пъти от 1982-ра насам шампион си е осигурил "Златната обувка" -Роналдо през 2002-ра и Давид Вийя през 2010-а. Победителите на мондиала в 4 от последните 5 издания са излъчили Най-добрия вратар на първенството. Т.е. "Златната ръкавица" отива в този страж, който вдига трофея. От останалите 4 тима Нойер (Германия), Лорис (Франция) и Куртоа (Белгия) са с доста големи шансове, но би било истинска сензация Руй Патрисио (Португалия) да спечели отличието. Така елиминирахме и мореплавателите.
Съставите на световните шампиони стават все по-опитни с всеки изминал турнир, откакто в надпреварата има 32 тима. От Франция, Белгия и Германия петлите по този показател са най-зле - имат група, която има средно по 24 мача с националната фланелка. За сравнение през 2002-ра Бразилия беше с 28, през 2006-а Италия с 33, през 2010-а Испания с 38, а преди 4 години Германия с 42! Ако се следва тенденцията на растеж, то единствено Германия и Белгия отговарят на този показател - играчите от Бундестима са средно с 43,26 мача с екипа на националния отбор, а тези на Белгия - 45,13. Така казваме "оревоар" и на петлите.
Останаха само червените дяволи и Германия, а всички знаем, че е трудно да защитиш световната си титла. За последно това стори Бразилия -1958-а и 1962-ра. Оттогава насам в 13-те случая само два пъти световният шампион е стигал до полуфинали на следващия турнир - Аржентина през 1990-а и Бразилия през 1998-а. В последните 4 форума защитаващият титлата си тим бе елиминиран в групата 3 пъти! Всичко това показва, че тенденциите и цифрите са против Германия, както и историята, да не забравяме.
Ще отиде ли купата в Белгия? Или пък южноамерикански тим ще спечели на европейска земя? Историята или цифрите? Остана още съвсем малко, преди да започнем да разплитаме мистерията, която ще ни предложи мондиалът в Русия.
"Тема Спорт"