2. Мондиал 2010
  3. Египет с нов рекорд в Африка след 1:0 на финала с Гана

Египет с нов рекорд в Африка след 1:0 на финала с Гана

Гедо вкара единственото попадение в срещата в 85-та минута.

Египет победи Гана във финала за Купата на африканските нации 2010 в Ангола и постигна нов континентален рекорд . С гол на Гедо в 85-ата минута „фараоните” спечелиха седма титла от турнира, а също така и трета поредна, което не е постигано от никой друг отбор до този момент.

Типично за всяка една среща от тазгодишното издание на Купата на Африка и тази започна с минута мълчание в памет на загиналите от атентата край Кабинда.

„Фараоните", като фаворити в срещата, излязоха с по-голямо самочувствие и започнаха да атакуват от първата минута на срещата. Първите 30 минути обаче не бяха запомнени с нищо интересно, защото футболистите и на двата отбора успяха да достигнат само до няколко по-опасни центрирания, както и по 2-3 далечни изстрела.

Втората третина от първата част се разви по същия начин. Отборите не успяха да достигнат до чиста голова ситуация и с това се оттеглиха на 15-минутна почивка.

До първото по-сериозно положение изненадващо стигна отборът на Гана. В 50-ата минута след пряк свободен удар топката мина на сантиметри над горната греда.

Скучната игра във финалния сблъсък продължаваше и продължаваше. Ситуации като тази в 67-ата минута, когато нападателят на Египет Хасан се откъсна добре и напредна, но си поведе топката по-силно и вратарят на Гана улови, успяваха да приповдигнат малко настроението на 50-те хиляди зрители на стадиона в Луанда.

Нова възможност за откриване на резултата се появи пред вратата на Гана, като ситуацията бе близнак на тази от 50-ата минута. Този път, обаче изстрелът от фаул бе в рамките на вратата, но вратарят успя да избие. Така нулевото равенство се запази и до 80-ата минута.

Очакваното се случи в 85-та минута. Гедо получи много добър пас в наказателното поле и със страхотен изстрел с десния крак матира вратаря на „черните звезди”.

В последните секунди на даденото от съдията триминутно продължение и Гана имаше идеална възможност за изравняване, но пропусна шанса си.

Триумфът направи Египет абсолютен рекордьор в Купата на африканските нации.

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.