2. Мондиал 2010
  3. Кот Д’Ивоар удари Гана с 3:1 и вече е на четвъртфинал

Кот Д’Ивоар удари Гана с 3:1 и вече е на четвъртфинал

„Слоновете” се развихриха, въпреки червения картон на Ману Ебуе

Националният отбор на Кот Д’Ивоар се класира за четвъртфиналите на турнира за Купата на Африканските нации, след като надделя с 3:1 над един от фаворитите Гана. „Слоновете” бяха далеч по-ефективни в атака и успяха да стигнат до класическа преднина, въпреки че останаха с човек по-малко в началото на втората част. Гана пък така и не успя да оправдае очакванията към себе си и ще трябва да се надява на задължителна победа над Буркина Фасо в последния кръг, ако иска да играе на четвъртфинал.

Още от самото начало Кот Д’Ивоар показа, че ще бъде по-активният тим на терена и в 17-ата минута момчетата на Вахид Халилходжич за малко не стигнаха до гол. Мощен удар от около 30 метра на Зокора бе спасен с мъка от Шон Кингстън. В 23-ата минута обаче стражът на Гана вече нямаше какво да направи.

Страхотна контраатака на „слоновете” премина през Яя Туре, който изведе Соломон Калу зад защитата на Гана. Крилото на Челси пусна тънък пас към връхлитащия Гервиньо, който не сгреши на празна врата – 1:0, като при този резултат завърши и първата част.

През второто полувреме събитията на терена не се промениха и Кот Д’Ивоар продължи да бъде по-активният тим. След няколко отлични атаки обаче, Дрогба и компания трябваше да преглътнат един горчив хап, след като в 56-ата минута бранителят на Арсенал Ману Ебуе си изкара директен червен картон за грубо влизане в краката на противник и остави своя тим с човек по-малко.

Това обаче не смути неговите съотборници, които успяха да стигнат до втори гол само 10 минути по-късно. Тиане изпълни по феноменален начин пряк свободен удар по диагонала и с мощен изстрел с левия крак матира Кингстън за 2:0.

В самия край на срещата капитанът на „слоновете” Дидие Дрогба пък вкара първия си гол в турнира. Той засече с глава центриране на резервата Кейта и с хубав удар прати топката в мрежата на Гана. В даденото от съдията продължение ганайците успяха да стигнат до почетно попадение, след като Асамоа Гиян реализира отсъдената за нарушение срещу него дузпа и оформи крайното 3:1 в полза на Кот Д’Ивоар.

Така тимът на Халилходжич вече има 4 точки в актива си и автоматично е на четвъртфинал, докато Гана все още няма спечелена точка в група „В”. Както е известно, тази група е в намален състав, заради отказа на Того да участва в турнира.

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.