Националите по снежен волейбол 4-и на Европейското

Мартин Пашов, Константин Кючуков и Гавраил Цепенишев достигнаха до битка за медалите

Националният отбор на България за мъже под 20 години завърши на четвърто място в дебютното за възрастта Европейско първенство по снежен волейбол, но и първото в историята българско участие в шампионат на Стария континент. Надпреварата се проведе в грузинския зимен курорт Бакурани под егидата на Европейската конфедерация по волейбол (CEV).

Мартин Пашов, Константин Кючуков и Гавраил Цепенишев достигнаха до битка за медалите след две победи и една загуба в първите два дни.

"Сутринта се поздравихме с празника. Всички свързаха националния празник с днешните мачове и бяха се настроили да играят на максималните си възможности", разказа пред официалния сайт на БФВ треньорът на момчетата и водач на българската делегация Тошко Стоянов.

"Трикольорите" първо играха полуфинал, който загубиха от фаворита Полша с 0:2 (13:15, 11:15). Поляците триумфираха с титлата, след като във финала се наложиха с 2:0 над Чехия, без да допуснат загуба на първенството.

"Полша е един изключително подготвен отбор, много мощен в атака и организиран. Абсолютно разби на финала чехите и стана заслужено шампион - коментира Стоянов. - В нашия мач ние тръгнахме с празнично настроение и с добри изпълнения в защита и в нападение. Разликата от само 1-2 точки се запази почти до края. При 13:11 веднага след наша почивка дадохме лесна точка и те взеха гейма. Вторият гейм беше почти повторение на първия с разликата, че играта на поляците стана по-организирана. Ние засилихте блокадата и извадихме трудни топки в защита, но малко не ни достигна да ги натиснем по- категорично в нападение. Мачът приключи в тяхна полза, но момчетата се чувстваха горди, че се бориха и че играха като равни на този отбор-машина."

В спор за бронзовите медали българите отстъпиха срещу Турция 1 с 0:2 (13:15, 20:22), а срещата продължи 30 минути.

"За втория мач настройката в отбора за борба за медал беше много категорична и влязоха в мача изключително емоционално настроени, с огромно желание за победа. Мачът се движеше равностойно с отбора на Турция 1, който в последните две години е почти винаги в топ 4 на европейските турове при мъжете! В този първи гейм след няколко щастливи отигравания в самия край на гейма турците победиха, което си беше чист късмет. Но във втория гейм нашите момчета тръгнаха като опълченци! Без страх с много умни разигравания и категорична инициатива водеха гейма до 12 точка. Отново с късмет турците ни изравниха на 15-та точка и там пролича борбеният характер на нашия отбор. Успяхме да поведем в самия край и бяхме на точка от изравняването на геймовете, когато неточно отсъждане ни открадна гейма. Така след много емоционален обрат и над 20 точки гейм ни се изплъзнаха медалите!"

Женският отбор на България в състав Алара Изетова, Габриела Радева и Ерия Рашкова завърши на осмо място, след като отстъпи в последната среща с 0:2 (12:15, 9:15) пред Румъния.

"Жените изиграха отново един оспорван мач с една от новите сили в снежния волейбол - Румъния. Почувстваха радостта от добрите си изпълнения, а напрежението от предишните дни го нямаше. Малко не им достигна да реализират още една победа", завърши Стоянов, който е председател на Комисията по снежен волейбол към БФВ.

Българските национали бяха подкрепени на Европейското първенство за мъже и жени под 20 години и от президента на федерацията Любомир Ганев.

Лоренцо Мичели: Отборът има нужда от време

Селекционерът на женския отбор говори след Лигата на нациите

София, Плевен и Разлог домакини на допълнителните квалификации за момичетата под 16

Турнирът е тази седмица

Любомир Ганев: Успех, спортисти! Днес е вашият ден

Президентът на волейбола с обръщение по повод празника

Волейболистките паднаха от Япония

Операцията на Алекс Николов се отлага

Волейболният ни национал страда от дискова херния

Министър Глушков бе гост на премиерата на филма за ВК Левски – „История на бъдещето“