От този сезон националните отбори на България по биатлон се подготвят с тренировъчна програма под ръководството на известния германски треньор Волфганг Пихлер, който беше привлечен за консултант на федерацията и участва с експертиза в целия подготвителен и състезателен процес. Ето какво заяви той на старта на предолимпийския сезон в отговори на въпроси на феновете:
- Здравейте г-н Пихлер, как сте?
- В момента се справям добре, разбира се, винаги съм малко нервен когато започва сезона по биатлон.
- Трудно ли е взехте решението да приемете работата, предложена ви от Българската федерация по биатлон?
- Не, аз съм част от експертния екип на Международния съюз по биатлон (IBU) и съобразно програмата „Close the Gap“ за намаляване на разликата между отборите за мен е предизвикателство да водя българският отбор по-близо до световния връх.
- Дистанционно ли работите с нашите спортисти? Колко чести се виждате със състезателите?
- Мисля, че работим добре заедно и спечелих доверието на отбора. Завършихме три тренировъчни лагера в Руполдинг и бях в Обертилиах. Разбира се, поддържам ежедневен контакт с треньора Роберт Кабуков и следя тренировките през интернет, включително и показателите от часовниците на състезателите. Договорът ми е на консултант, но всеки, който ме познава знае, че съм напълно ангажиран.
- Има ли израстване на състезателите в стрелково и функционално отношение, спрямо резултатите от изследванията и тестовете през миналогодишния подготвителен сезон?
- Вече забелязвам подобрение. Видях първите резултати от Световната купа: 12-о място на смесена единична щафета и 13-о място на смесена щафета плюс 17-о на Владимир Илиев в спринта. Също така 17-ото място в Идре на Антон Синапов беше много добро според мен. На Световното първенство вярвам, че можем да се справим по-добре.
- Бихте ли могли да обобщите кои са най-силните качества на нашите биатлонисти и кои са основните им слабости? Според Вас, върху какво е по-ефективно да се фокусирате като треньор – да развивате допълнително силните им страни или да работите за подобряване на слабостите и преодоляване на дефицитите, ако такива съществуват?
- Разбира се, ние сме малък екип, но трябва да кажа, че имаме добри ресурси. Ние сме млад екип. Силата на този отбор е, че имат отличен лидер в лицето на Илиев. Силата на спортистите е, че желаят да бъдат най-добрите в света. Тренираха много здраво и мисля, че ще се изплати най-късно догодина. Слабостта в момента е стрелбата, но съм сигурен, че Робърт ще я подобри. Тази година лагерите започнаха през юни, така че не можахме да завършим основната стрелба през май, която е изключително важна.
- Кои са основните предизвикателства, пред които са изправени българските биатлонисти и кои са вашите предизвикателства свързани с тях?
- Имаме нужда от повече спортисти!
- Какви ресурси и подкрепа са необходими за подобряване на условията за тренировки в България?
- Имаме много добър главен ваксмайстор, той се нуждае от повече хора около него, които да му помагат. Състезаваме се с големите държави, които имат 7 или 8 ваксмайстори, които са с машини за подготовка на ски (структура). Това трябва да се подобри при нас.
- Изчезва ли романтиката и интереса в биатлона, и какво мислите за новите правила?
- Биатлонът е най-популярният зимен спорт в Германия и много други страни. Той е високо професионален и можете да направите много доходи чрез него. Мисля, че новите правила са добри, създават повече вълнение, особено за телевизията, а нашият спорт се финансира именно чрез телевизията.
- Като треньор на Магдалена Форсберг, кое според вас е беше най-силното й качество, което я е отличавало като състезател и е давало предимство пред конкурентките, за да успее да стане 6-кратна световна шампионка и да спечели 6 поредни пъти Световната купа?
- Магдалена беше страхотен спортист и направи точно това, което й казах.
- Имало ли е нещо специално в Магдалена Форсберг, Анна-Карин Олофсон и Хелена Екхолм, което ви е накарало да повярвате, че ще станат класни биатлонистки?
- Всички те бяха изключително трудолюбиви и имаха страхотна дисциплина, подобно на всички други мои спортисти, които също изведох до много медали.
- В края на интервюто - един забавен въпрос. Употребата на съвсем малко количество алкохол, помага ли на стабилността при стрелбата? И много ли пречи при бягането?
- Една бира вечер не вреди, но, разбира се не и преди състезание.
- И за финал. Как виждате нашият отбор? Оптимист ли сте и какви са целите на мъжкия и женския отбор през този сезон?
- Оптимист съм и мисля, че ще изненадаме. Целта е в Купата на нациите мъжете да са в топ 15, а жените в топ 12.