За първи път представители на министерства, общини, агенции и неправителствени организации участваха днес в обиколка по трасетата на ски пистите и лифтовете, предвидени в проекта за модернизация на туристическа, спортна и ски зона "Алеко”.
“Не крия, че нашата организация е писала петиции срещу проекта на “Витоша ски” – заяви Дончо Иванов от Коалиция за устойчиво развитие. - Имали сме съмнения дали природата наистина ще бъде пощадена. След днешния ден мога да кажа, че се чувствам много по-спокоен, защото се уверих, че инвеститорът е планирал добре проекта и се отнася отговорно към околната среда. Витоша се нуждае от обновление и промяна, на софиянци и гостите на столицата е необходима една цивилизована Витоша. Подкрепяме проекта и същевременно заявяваме, че внимателно ще наблюдаваме всички етапи от неговата реализация.”
Бяха показани терените, върху които по план ще бъдат разположени бъдещите ски писти, туристически пътеки, спортни и атракционни съоръжения. Участниците имаха възможността визуално да се убедят, че от “Витоша ски” АД са решени да реализират инвестицията си при стриктно спазване на Плана за управление на ПП Витоша и съобразно екологичните изисквания.
“Разбираме притесненията на някои хора и организации, които допускат, че подобна инвестиция в планината ще бъде свързана със сериозна сеч – каза Радослав Пеев от “Витоша ски” АД. – За пореден път и по възможно най-нагледния начин, демонстрирахме, че нищо подобно няма да се случи. Ние вярваме, че Витоша може да стане по-достъпна и по-атрактивна за жителите и гостите на столицата и че това може да стане факт без да бъдат нанесени щети на околната среда. Надявам се, че след днешния тур нашите гости се убедиха в това.”
В обиколката участваха кметът на столичния район Витоша Любен Петров, както и представители на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма, Изпълнителна агенция по горите и Районна инспекция по околната среда и водите – София. За пръв път представите на държавните и общински институции, както и неправителствени организации, на място видяха точните места, по които ще минават трасетата. Констатираха, че в проекта действително се използват съществуващите трасета на лифтовете и пистите.
“На място се убедих в ползата от проекта за София и община Витоша – заяви Любен Петров, кмет на район Витоша. – Сега видях, че инвеститорът наистина е готов да спазва добрите екологични практики, което ми дава надежда да вярвам, че добрите намерения наистина ще станат реалност.”
Природен парк “Витоша” е разположен върху 27 360 хектара. Според плана за управление на Витоша 0.75 процента от тази площ е предвидена за развитие на туристическа и ски зона. Проектът на “Витоша ски” АД е туристическите и спортни съоръжения, включително новите ски писти, да са разположени върху 153 хектара. Това е едва 0.68 процента от площта на природния парк – значително под максимално допустимото.
“Витоша ски” АД вече декларира, че при реализирането на проекта ще се подложи на доброволен одит по европейската екологична схема EMAS. Това е неоспорима гаранция, че ще бъдат спазвани най-високи стандарти по отношение на опазването на околната среда.
Общият макроикономически ефект от планираната инвестиция в зона Алеко ще бъде на стойност над 270 млн. лв. По предварителни оценки общият икономически ефект от оперирането на модернизираните ски съоръжения вероятно ще надмине 50 млн. лв. годишно, сочи анализ на Георги Стоев, макроикономист от Industry watch. Това е ефект, който ще се проявява в процеса на дългосрочното опериране на съоръженията - до 40 години. Вторичните ефекти произтичат от потреблението на заетите в ски туризма. Очакваната нова заетост при реализацията на проекта е 500 нови работни места. Общият брой на пистите в новата ски зона ще е 6 с обща дължина 19,5 км. Всички те ще са проектирани и хомологирани по изискванията на Международната федерация по ски.