Софийски градски съд прекрати делото срещу бизнесменът Христо Ковачки, предаде БГНЕС. Съдът прие искането на защитата на подсъдимия за прекратяване на съдебното производство.
Адвокатите Ина Лулчева и Илиян Василев заявиха, че има съществено разминаване в обвинителния акт. Съдебният състав под председателството на съдия Александра Йорданова прие искането за основателно. В мотивите на своето определение тя заяви, че има съществено несъответствие от една страна в обстоятелствената част и диспузитива на обвинителния акт. Съдията коментира лист 4 и 5 от обвинителния акт, където са посочени фактури, а в диспузитива на обвинението се говори за документи с невярно съдържание. Съдът прецени, че това е съществено процесуално нарушение, защото подсъдимият не се е запознал с факти и обстоятелства по време на досъдебното производство и не е могъл да се защити. Именно по тази причина съдът прекрати и върна на прокуратурата делото срещу Христо Ковачки.
След съдебното заседание наблюдаващият прокурор Маргарита Немска отказа коментар. Тя изрази несъгласието си с определението на съда, което не може да се обжалва, но допълни, че отстрани визираните от съда моменти в обвинителния акт.
От своя страна адвокат Василев припомни, че още на миналото съдебно заседание е коментирал, че ще поиска прекратяване на делото по тази причина. Адвокатът коментира, че всички машини визирани в обвинителния акт са налице - една част от тях е в експлоатация, друга част са на склад и съвсем малка част е продадена. Риторично Василев попита за какви фиктивни сделки става въпрос при положение, че машините са налице. Решението на съда относно гражданския иск и отлагането на делото заради нередовно пълномощно, адвокатът определи, като безпрецедентно.
БГНЕС припомня, че на в средата на август бизнесменът Христо Ковачки беше обвинен за данъчни задължения за близо 16 милиона лева, съобщи на 17 август заместник градският прокурор на София Божидар Джамбазов. Той уточни, че става дума за данъчни престъпления в особено големи размери, за което се предвижда затвор от 3 до 8 години. Престъпленията са извършвани през 4 фирми, които са еднолична собственост на Ковачки. Това са ЕТ "Щайн - Христо Атанасов", "МАХ-2003” ЕООД и "Данесто" ЕООД, които са еднолична собственост на Ковачки. Последната фирма е "Ню партнерс" ЕООД, която е с реално упражнявана дейност животновъдство - отглеждане на прасета, зайци, пилета, кокошки. Дружеството има капитал в размер на 5000 лева, чийто едноличен собственик пък е фирмата "Ел Ем Импекс" ЕООД. Тя контролира дейността на още десетина фирми на енергийния бос, където той е съдружник заедно с Никифор Вангелов. При разплитането на далаверата разследващите установяват, че фирмите са продавали помежду си, а държавата им е възстановявала ДДС, показват финансовите експертизи по делото.
От прокуратурата са проверявали множество сделки на енергийния бос, свързани предимно с продажбата на машини и оборудване. Бизнесменът препродавал съоръженията на свои фирми, като след всяка сделка е теглел ДДС. Така Ковачки е ползвал данъчен кредит и се е облагодетелствал. Една от фирмите на бизнесмена е успяла да дръпне 10 млн. лв. ДДС от държавния бюджет. Това показва експертиза, която вече е приложена по делото. Престъпната схема, измислена от Ковачки, много наподобява друга, използвана от бизнесмена Марио Николов. В момента той е подсъдим по дело за присвояване на 7,5 млн. евро по програма САПАРД. Николов е разследван и за кражба на ДДС. Схемата му е действала чрез закупени стари машини за месопреработване, които се прехвърлят през верига от фирми, като източеният ДДС е за 40 млн. лв. На 19 ноември бе първото заседание по делото. Тогава по същество не бе даден ход на делото. Причина затова бе нередовните пълномощни на юрисконсултите, които представляват държавата по делото. Граждански иск за над 16 871 000 лева се очаква да бъде внесен в съда.