3. НА ВЪРХА! Испания удари Англия с 2:1 (ВИДЕО)

НА ВЪРХА! Испания удари Англия с 2:1 (ВИДЕО)

Иберийците са европейски шампиони

Испания е европейски шампион за рекорден четвърти път! „Ла Роха“ се наложи с 2:1 над Англия на финала на Евро 2024 на „Олимпиащадион“ в Берлин, а в големите герои се превърнаха звездите на баските клубове Атлетик Билбао и Реал Сосиедад – Нико Уилямс и Микел Оярсабал. За англичаните се разписа резервата Коул Палмър. Испанците поведоха в 46-ата минута с мощен диагонален шут на Уилямс. В 73-ата минута влезлият от пейката Палмър с елегантен шут изравни. В 87-ата минута Оярсабал отбеляза за 2:1 и донесе триумфа на Испания!

В началните 10 минути на срещата не се стигна до чисти голови ситуации, но Испания бе по-настоятелният тим и организира няколко добри нападения отляво, за които с основна роля бе крилото Нико Уилямс.

В 12-ата минута Нико направи много хубав пробив отляво и навлезе в наказателното поле, след което от малък ъгъл нанесе силен удар, но Джон Стоунс направи шпагат и изби в ъглов удар. От корнера центрира самият Уилямс, който намери Родри, а той от своя страна свали за Робин Льо Норман, който нанесе удар със задна ножица, но в аут.

Четвърт час след началото Англия организира първата си опасна атака, като Кайл Уокър пусна успореден пас към Фил Фодън, но Льо Норман сложи крака си на пътя на топката и я изби в корнер, от който не последва опасност. В 17-ата минута Деклан Райс шутира от дистанция, но бе блокиран от Родри.

В 23-ата минута Родри отне топката от Фил Фодън, след което я подаде на Ламин Ямал, той проби отдясно и пробва диагонален удар, но Марк Гехи застана на пътя на топката и изби в корнер, а от последвалото изпълнение вратата на Англия не бе застрашена.

В 28-ата минута Фабиан Руис пробва индивидуален удар, след който нанесе шут от около 20 метра, но след рикошет Джордан Пикфорд улови без проблеми. В следващите минути Испания доминираше, но не успя да създаде чиста голова ситуация.

В последната минута от редовното време Джуд Белингам отне топката от Дани Карвахал и намери Хари Кейн, който нанесе свиреп шут от дъгата на наказателното поле, но бе блокиран от Родри.

Секунди след това Нико Уилямс фаулира Кайл Уокър, който му се измъкваше, в близост до наказателното поле. Деклан Райс центрира, Льо Норман не се намеси добре с глава и предостави топката на Фодън, който нанесе точен, но не достатъчно добър удар. Това бе и послдната интересна ситуация за първата част.

В началото на втората част Луис де ла Фуенте направи изненадваща смяна и вкара Мартин Субименди на мястото на Родри, който явно имаше физически проблеми.

В 46-ата минута Испания излезе напред в резултата! Дани Олмо намери Ламин Ямал, който продължи топката към Нико Уилямс, а той с перфектен диагонален удар към долния ляв ъгъл прониза Джордан Пикфорд за 1:0! Ударът на лявото крило бе от 14 метра със скорост 116 км/ч.

Малко след това Дани Олмо бе близо да даде аванс на Испания от два гола, след като шутира от сходна на Нико позиция, но прати топката покрай вратата.

В 56-ата минута Алваро Мората имаше добър шанс, след като преодоля Пикфорд, но бе спрян от Дон Стоунс. Секунди по-късно Нико нанесе силен удар от дистанция, но топката премина на сантиметри покрай вратата.

В 61-вата минута Гарет Саутгейт изненадващо смени капитана си Хари Кейн с Оли Уоткинс.

В 64-ата минута Англия стигна до първото си положение след гола за Испания. Джуд Белингам си пое топката по великолепен начин и с едно движение елиминира Дани Карвахал, който се сблъска с Дани Олмо, след което полузащитникът шутира от около 20 метра, но топката мина агонизиращо близо до десния страничен стълб.

Две минути след това Испания хвана Англия на контраатака, при която Олмо намери Ламин Ямал на десния фланг, крилото проби и навлезе в наказателното поле, след което шутира към долния десен ъгъл, но Джордан Пикфорд изби в ъглов удар, от който не последва нищо интересно.

Нападателят на Испания Алваро Мората, също като Кейн, бе заменен. В 68-ата минута той отстъпи мястото си на Микел Оярсабал, а при лиспата на Родри лентата отиде на ръката на Дани Карвахал. В 72-рата минута Оярсабал стреля по диагонал, но Пикфорд улови.

Само минута по-късно, в 73-ата, Англия стигна до изравнително попадение! След атомно контранападение по десния фланг Букайо Сака намери Джуд Белимгам в наказателното поле, който се пребори за топката и я върна назад за влезлия от резервната скамейка Коул Палмър, който с елегантен удар от 21 метра със скорост 118 км/ч към долния десен ъгъл се разписа за 1:1!

В 82-рата минута Ламин Ямал бе близо до това да отбележи изключително важен втори гол за Испания, след като получи пас от Дани Олмо и се озова очи в очи с Джордан Пикфорд, който обаче запази самообладание и успя да избие топката.

Пет минути след това Испания стигна до второ попадение! Марк Кукурея пусна превъзходно подаване към Микел Оярсабал, който бе изпуснат от английската отбрана и от близка диатанция нямаше какво друго да стори, освен да прати топката в мрежата на Пикфорд за 2:1!

В последната минута от редовното време Англия бе на косъм от изравнително попадение. Центриране от корнер намери Деклан Райс, който стреля в ръцете на Унай Симон, Марк Гехи направи добавка, а Дани Олми изчисти от голлинията, Райс отправи още един удар с глава, но топката премина над вратата.

ИСПАНИЯ - АНГЛИЯ 2:1

1:0 Нико Уилямс 46
1:1 Коул Палмър 73
2:1 Микел Оярсабал 87

Съставите на двата отбора:

Испания: 23. Унай Симон – 2. Дани Каврахал, 3. Робин Льо Норман, 14. Аймерик Лапорт, 24. Марк Кукурея – 16. Родри, 8. Фабиан Руис, 10. Дани Олмо – 19. Ламин Ямал, 7. Алваро Мората (К), 17. Нико Уилямс

Резерви: 1. Давид Рая, 13. Алекс Ремиро, 4. Начо, 5. Дани Вивиан, 6. Микел Мерино, 9. Хоселу, 11. Феран Торес, 12. Алекс Грималдо, 15. Алекс Баена, 18. Мартин Субименди, 21. Микел Оярсабал, 22. Хесус Навас, 25. Фермин Лопес, 26. Айосе Перес

Селекционер: Луис де ла Фуенте

Англия: 1. Джордан Пикфорд – 2. Кайл Уокър, 5. Джон Стоунс, 6. Марк Гехи, 3. Люк Шоу – 7. Букайо Сака, 26. Кобу Мейну, 4. Деклан Райс – 11. Фил Фодън, 10. Джуд Белингам, 9. Хари Кейн (К)

Резерви: 13. Аарън Рамсдейл, 23. Дийн Хендерсън – 8. Трент Александър-Арнолд, 12. Киърън Трипиър, 14. Езри Конса, 15. Люис Дънк, 16. Конър Галахър, 17. Айвън Тони, 18. Антъни Гордън, 19. Оли Уоткинс, 20. Джаред Боуен, 21. Еберечи Езе, 22. Джо Гомез, 24. Коул Палмър, 25. Адам Уортън